Útjavítások ideiglenes jelleggel, kényszermegoldással

Kovács Attila 2019. február 10., 22:20

Jó kényszermegoldásnak nevezte egy elöljáró a hidegaszfalttal történő kátyúzást, amely gyors, de a tapasztalatok alapján nem tartós beavatkozás a székelyföldi városokban.

A hidegaszfalt bedolgozása egyszerű. Gyors, de kevésbé tartós megoldás a kátyúk eltüntetésére. Fotó: Veres Nándor

A korábban már javított, illetve az időközben megrepedező aszfaltburkolat van a leginkább kitéve a téli csapadékos időjárás, és a hóolvadás nyomán a repedésekbe szivárgó víz, a fagyás és olvadás okozta rongálódásoknak. Nincs ez másképp Székelyföldön sem, ahol ilyenkor folyamatosan jelennek meg újabb, forgalmi akadályt, de balesetveszélyt is jelentő kátyúk az utakon.

Ebben az időszakban egyetlen módszerrel, a hidegaszfalt használatával lehet kátyúzni.

Noha a gyártók ajánlásai alapján rendkívül egyszerű a bedolgozása, szükség esetén még szinte lábbal is bele lehet taposni egy-egy gödörbe a 25 kilogrammos zsákonként már 50 lejért is megvásárolható hidegaszfaltot, a városokban többnyire lapvibrátorral (a talaj tömörítésére használt kisgép), úthengerrel tömörítik a kátyúkba lapátolt anyagot. Az eredmény változó, és a körülményektől függ: van, ahol gyorsan kipréselik az autók kerekei a gödörből, más esetekben viszont tartósabb lehet.

Gyakran ismételni kell

Sepsiszentgyörgyön rendszeres a hidegaszfalt használata a téli útjavítások során – tájékoztatott Bíró László. A polgármesteri hivatal városgazdálkodási igazgatóságának vezetője szerint

egy nagyon jó kényszermegoldásról van szó, amelyet nem lehet mással helyettesíteni.

,,Az a tapasztalatunk, hogy ha olyan helyre kerül, hogy száraz marad az útfelület, akkor évekig tart, ha viszont vizes helyen van, ahol megáll a víz, akkor az két nap után kimosta” – számolt be. Hozzátette, olyan útszakasz is van, ahol tökéletesen megmaradt az évek óta elhelyezett anyag, máshol viszont, ahol folyt a víz, és meg is fagyott, két-három naponta kellet ismételni a beavatkozást.

Csíkszeredában rendszeresen végeznek kátyúzást hidegaszfalt felhasználásával a tél folyamán, amikor ezt az időjárás lehetővé teszi, mivel több útszakaszon jelennek meg kisebb-nagyobb gödrök. Mint Szőke Domokos alpolgármester tájékoztatott, a hidegaszfalttal történő javításokat a polgármesteri hivatal karbantartó csoportja végzi, és ott avatkoznak be, ahol erre szükség van, akár többször is.

Januárban már szükség volt ilyen kátyúzásra a város több utcájában, de vasúti felüljáró híd is – amelynek burkolata a tágulási pontoknál mozog – folyamatos javítást igényel.

Ott már több alkalommal kellett a megjelenő gödröket betömni, de ez keveset tartott, hamar kimélyültek ismét a gödrök, a kátyúzáshoz felhasznált anyag pedig kiszóródott az úttestre. Ezért a módszer csak az autós közlekedés feltételeinek ideiglenes biztosítására, a balesetek megelőzésére alkalmas, mindaddig, amíg az időjárás lehetővé teszi a meleg aszfalt használatát.

Fotó: Balázs Katalin

Gyergyószentmiklóson is szükség van a hidegaszfaltra, idén is ezzel a módszerrel kátyúzták az utakat, és ezt a beavatkozást folytatni kell – tudtuk meg Fórika Krisztinától. A polgármesteri hivatal szóvivője szerint az eljárás kedvező azokban az esetekben, ahol sürgősségi esetben kell gödröt betömni, ami nem várhat tavaszig. Ugyanakkor rámutatott,

a hidegaszfalttal való munka jóval költségesebb, mint a hagyományos, meleg aszfalttal történő útjavítás.

,,Amennyiben megfelelően elő van készítve a gödör, a hidegaszfalttal megfelelő munkát lehet végezni, viszont, mivel költségesebb, csak olyan esetben használjuk, ha nagyobb gödrök keletkeznek olyan forgalmas utakon, ahol nem lehet megvárni a felmelegedést, és betömni a kátyúkat meleg aszfalttal” – részletezte a szóvivő.

Székelyudvarhelyen a téli és kora tavaszi időszakban csak indokolt esetben szoktak használni hidegaszfaltot kátyúzások, kis felületű aszfaltjavítások során – tájékoztatott Ember Attila, a polgármesteri hivatal referense. „Csak olyankor használunk hidegaszfaltot, amikor az időjárás még lehetetlenné teszi a meleg aszfalt terítését és nagyobb mértékben károsultak a javítandó útszakaszok.

A hidegaszfalttal történő útjavítást csak indokolt esetekben alkalmazzuk téli időszakban,

mivel a meleg aszfalttal ellentétben csak ideiglenesen oldja meg a kialakult problémákat” – részletezte.

Hasznos, ha nincs más

Buzogány Károly mérnök, egy útépítéseket, felújításokat, javításokat is végző építőipari cég igazgatója szerint a hidegaszfalt egyértelműen hasznos, amikor nincs más lehetőség, és télen olyanok a körülmények, hogy a meleg aszfalt nem alkalmazható. ,,Ha nem szeretné az ember, hogy gödörben bukdácsoljon, akkor valamit oda kell tenni.

Ideiglenes megoldásról van szó, addig kell tartson, amíg lehetővé válik a meleg aszfalt használata.

Van különbség egyik vagy másik típusú hidegaszfalt között, de ezekkel nem évekre tervezünk. Hozzátette, a bedolgozási technológia ismert, nem lehet víz, jég a gödrökben, száraz felületre kell elhelyezni anyagot.

A hidegaszfaltról

A hidegaszfalt könnyen felhasználható hideg kátyúzó keverék, amely téli időszakban is megfelelő fedést biztosít a sérült útfelületeken. Használata főként útkarbantartásra, kisebb kátyúk megszüntetésére, kis felületek felújítására és javítására, valamint rések kitömésére ajánlott. Gyorsan és könnyedén teríthető, nem igényel szakértelmet, és egy szintre hozza az egyenetlen felületeket. A szakemberek ajánlásai szerint egyenetlen felületekre inkább a nagyobb, míg a hajszálrepedezett, de nem, vagy kevésbé deformálódott fogadófelületekre célszerű a kisebb szemnagyságú keveréktípusokat alkalmazni, a felület állapotától és a forgalmi igénybevételétől függően. Ha a gödör 3-4 milliméternél mélyebb, az anyagot 2-3 milliméteres rétegekben kell elteríteni, és külön tömöríteni, mély kátyúk esetében alul tört követ helyeznek el, amelyet szintén tömöríteni kell.