Székelyföld–Matabeleland mérkőzés a londoni vébén – kövesse élőben a Székelyhonon!

Zátyi Tibor 2018. június 02., 12:00

Mozgalmas nap elé néz Székelyföld labdarúgó-válogatottja a londoni CONIFA-világbajnokságon. Szombaton délután 16 órakor a C csoport második fordulójában a zimbabwei Matabeleland ellen kiharcolhatja a továbbjutást. Élő szöveges közvetítés.

Fotó: Pál Árpád

Kárpátalja 2–0-ra nyert Abházia ellen, és ezzel nagy lépést tett a továbbjutás felé. Ha a következő mérkőzésén legyőzi Tibetet, ott van a negyeddöntőben.

{P14}

A pályán a székely fiúk a többszáz fős szurkolótáborukkal eléneklik a magyar és a székely himnuszt. Az Ismerős Arcok Nélküled című dala sem marad el, a szurkolók pedig a végén a „Ria, ria, Hungária” rigmussal búcsúznak a fiúktól.

93. perc: Vége a mérkőzésnek! Székelyföld végül 5–0-s győzelmet aratott egy nagyon lelkes, utolsó pillanatokig is küzdő ellenféllel szemben. Matabeleland hozzáállása példaértékű lehet mindenki számára. A szurkolóik (akárcsak a székelyeké) az első perctől az utolsóig énekeltek, drukkoltak, minden kisebb lehetőségnek nagyon örültek, le a kalappal előttük is. Székelyföld matematikailag is bejutott a negyeddöntőbe, hogy hányadik helyen, az a vasárnap romániai idő szerint 20 órakor kezdődő, Padánia elleni mérkőzés végén dől el.

90. perc: Hodgyai is megrúgja a gólját, a kifutó kapus mellett gurít a hálóba. Előtte perelt a partjelzővel egy les miatt, ezért kap még egy sárgát is. 5–0

87. perc: Belefér egy nagy matabelelandi lehetőség is, de ziccerben oldalhálót lőnek. Majd még egy, Somogyi szép vetődéssel véd. 4–0

85. perc: Kisebb székely helyzetek, Hodgyai lövését fogja magabiztosan a kapus. 4–0

76. perc: Szép matabelelandi akció, 18-ról lövéshez jutnak, de csúnyán fölé. 4–0

{P15}

75. perc: Csere. Györgyi helyett Szőcs Loránd a pályán. 4–0

74. perc: Györgyi távolról zúzza rá, fölé. 4–0

67. perc: Kist rúgják fel, kb. 20 méterre a kaputól, középről, Györgyi nagyszerűen lő, de kevéssel fölé! 4–0

66. perc: Újabb csere, Rózsa Árpád a pályán Csizmadia helyén. 4–0

64. perc: Csere. Fülöp István helyett Kis Szabolcs a pályán, illetve Bajkót Hodgyai László váltja. 4–0

59. perc: Magyari ziccerben, lövésébe beleér a kapus, így centikkel, de mellémegy a labda. Szöglet, nincs helyzet. Az emberhátrány nem zavarja az ellenfelet, bátran kitámadnak, sőt lövésig is eljutnak, illetve volt egy les miatt érvénytelenített találatuk is. Minden dicséretet megérdemelnek. 4–0

{P16}

57. perc: Bajkó lép ki, de a kapus bátran jön ki, és leszedi a lábáról a labdát. A lelátón zúg az "Aki ugrál, büszke székely!" Az afrikaiak pedig hangos énekkel válaszolnak. 4–0

55. perc: És ott a negyedik! Magyari elől botladozik a védője, nem tud menteni, ezt használja ki a fiatal támadó és a kapus felett a hálóba lő. 4–0!

50. perc: Újabb székely helyzet marad ki. Majd Csizmadia lövését védi a kapus. Túloldalt utolsó pillanatban kell menteni az afrikai támadó elől. Matabeleland játékosai továbbra is nagy kedvvel játszanak, akárcsak a szurkolói a lelátón. 3–0

46. perc: Folytatódik a mérkőzés, hatalmas székely helyzettel, ám Bajkó középre bepasszolt labdájára nem érkezik senki. 3–0

45+1. perc: Nagyszerű a hangulat a lelátókon, az egyik afrikai táncra is perdül, még Bölöni is filmezi. A pályán pedig egy óriási Matabeleland-helyzet marad ki. Lejár az első játékrész, a félidőben Székelyföld 3–0-ra vezet.

{P12}

42. perc: És ott a harmadik! Györgyit ugratják a bal szélen, egyedül vezeti a kapusra, be is fejezhetné az akciót, ám önzetlenül a jobb szélen érkező Magyari elé passzol, aki nem hibázik. 3–0

40. perc: GÓL! Györgyi! Fantasztikus gólt lő, harminc méterről kilövi a bal alsó sarkot. 2–0

35. perc: Megsérül egy afrikai, ismét áll a játék. 1–0

31. perc: Bajkó ugrik ki a védők közül, letarolják, büntető. Fülöp rúgja, magabiztosan a jobb oldalba! GÓL! 1–0!

28. perc: Tíz emberrel is veszélyes Matabeleland, óriási ziccerük marad ki. Közben megérkezett Bölöni László is, aki Jakab Zoltán és Wenczel Kristóf társaságában nézi a mérkőzést. 0–0

{P11}

26. perc: A szabadrúgást Fülöp tekeri rá, de mellémegy. 0–0

23. perc: Bajkó ugrik ki, átemeli a labdát a kapuson, aki elgáncsolja. Piros lap Notive Dubenak, szabadrúgás Székelyföldnek. 0–0

19. perc: Balról érkezik a beadás, Magyari fejeli vissza a hosszú sarok felé, a kapus magabiztosan véd. Ez eddig a legnagyobb székely helyzet. 0–0

Fotó: Zátyi Tibor

18. perc: Áll a játék, Shylock Ndhlovu sérült meg. 0–0

16. perc: Gazda veszíti el a labdát, a matabelelandi távolról lő kapura, Somogyi vetődve fogja meg a játékszert. 0–0

14. perc: Tudja folytatni a fiatal farkaslaki támadó. Amúgy Szőcs László enyhe agyrázkódást szenvedett a Tuvalu elleni mérkőzésen, emiatt kihagyja ezt a találkozót. 0–0

12. perc: Nem lehet megpihenni, az afriakaiak szervezetten játszanak, rendre gondot tudnak okozni a székely védelemnek. Magyari ápolása miatt áll a játék. 0–0

10. perc: Székely szöglet, de nincs helyzet belőle, tisztáz az afrikai védelem. Ellentámadásba lendülnek, Csiszer állítja meg őket. Fülöp ad nagy labdát Magyarinak, akinek a beadása nem jó Bajkónak. 0–0

{P17}

8. perc: Matabeleland nagyon lelkesen játszik, magabiztosak, eddig egyértelműen méltó ellenfeleik a székelyeknek. 0–0

5. perc: Szabadrúgás a bal szélen, Györgyi ível be, de jól mozdul ki a matabelelandi védelem, Csizmadia lesen marad és lő gólt. Érdekes a szurkolás a lelátókon, amikor keveredik a férfias magyar szurkolás a dallamas, egyben nőies afrikaival. 0–0

3. perc: Györgyi fut el a bal szélen, két embert is kicselez, helyzetben viszont nem lő a legpontosabban, mellé. 0–0

1. perc: Matabeleland kezdi a mérkőzést, és rögtön egy óriási helyzetet alakítanak ki, utolsó pillanatban ment Székelyföld szögletre. Nehezen tudunk felszabadítani, még egy lövés, csúnyán fölé. 0–0

16.03 – Hamarosan kezdődik a mérkőzés. Az oldalvonal mellett pedig zúg a "Veletek vagyunk, győzni akarunk!"

15.58 – Megy a székely himnusz, közel kétszáz torokból hangzott el. Matabelelandnak is vannak szurkolói. A hangulatra egyáltalán nem lesz panasz, a magyar drukkereknél előkerültek a piros-fehér zöld füstpetárdák is.

15.42 – Egyre csak gyűlnek a szurkolók, több százan vannak a lelátón és a pálya szélén. A jó hangulat garantált lesz. A csapatok még a pályán, folyik a bemelegítés.

15.20 – Megérkeztek a székelyföldi válogatott szurkolói.

15.00 – Manchesterből érkezett a Székelyföld–Matabeleland mérkőzésre ket Barnsley-szukorló, Johnny és Pete. Mint mondták, négy órát utaztak kizárólag ezért a meccsért – az ötlet fél évvel ezelőtt egy átivott éjszaka után jött.

Johnny és Pete Fotó: Zátyi Tibor

14.30 – Másfél órával a meccs kezdete előtt megérkezett a csapat a pályához, taktikai eligazítás zajlik az öltözőben. Székelyföld válogatottja a Somogyi – Csíki, Tankó, Csizmadia, Csiszer – Csűrös, Gazda – Magyari, Fülöp, Györgyi – Bajkó felállással lép pályára Matabeleland ellen. Somogyinak es Tankónak ez lesz az első válogatott meccse.

13.28 – Már gyülekeznek a magyar és székely szurkolók, gyalogosan félórányi távolságra a szombat délutáni mérkőzés helyszínétől.

Előzmények

A csütörtöki, Tuvalu ellen aratott 4–0-s győzelmet követően pihenőnap következett a székely válogatott számára. Pénteken az egész csapat megtekintette a Chelsea FC otthonát, a Stamford Bridge stadiont. Az impozáns, 42 ezer férőhelyes létesítményben épp egy kispályás focitorna zajlott, egy londoni bank szervezte fontosabb ügyfeleinek. Mint kiderült, a Stamford Bridge stadion négy órás bérlése potom 25 000 fontba került, a részvevők pedig a meccs végén kaptak egy-egy helyben elkészített hamburgert is.

Matabeleland első hivatalos mérkőzését két nappal ezelőtt játszotta, Padánia ellen 6–1-re alulmaradt. A Zimbabwe nyugati részén található régió lakossága történelme során számtalan politikai konfliktust, háborút élt túl, a CONIFA világbajnokság számukra is azt a lehetőséget jelenti, hogy megjelenhetnek a nagyvilág előtt.

A hivatalos megnyitón kiderült, hogy jókedvű, hangos és táncoslábú afrikaiak lesznek az ellenfelek a csoportkör második fordulójában. Kevés információt tudunk róluk. A brit Justin Walley által irányított válogatott felkészülésében sokat segített Bruce Grobbelaar, a Liverpool FC BEK-győztes és többszörös angol bajnok kapusa is. Az előzetes hírek szerint úgy volt, hogy a 60 éves Grobbelaar Székelyföld ellen védeni fog, a meccs napján kiderült, hogy ellenünk mégsem áll be a kapuba, ám a torna folyamán biztosan játéklehetőséget fog kapni.

Matabeleland nem szabadna gondot okozzon a székely legényeknek.

Amúgy ezt várják a fogadóirodák is, ahol Székelyföld győzelme 1,08-as szorzót jelent, Matabelelandé pedig 13-as. A szombati felhozatalból csak Padániának lesz nagyobb esélye Tuvalu ellen győzni, az olaszok szorzója 1,04.

A többi csoportban is izgalmas mérkőzések lesznek, közülük kiemelkedik az Abházia–Kárpátalja összecsapás, amelyen egy győzelem esetén az Ukrajnában élő magyar kisebbség válogatottja óriási lépést tehet a továbbjutás felé, hiszen az utolsó fordulóban a szerény képességű Tibet lesz az ellenfél.

A székely válogatott hivatalos Facebook-oldala is megerősítette, hogy

a szombati mérkőzést egy illusztris vendég biztosan végignézi a helyszínről, információink szerint a belga Antwerp marosvásárhelyi tréneréről, Bölöni Lászlóról van szó.

Továbbá a Londonban élő magyar közösség pedig a 2016-os franciaországi Európa-bajnoksághoz hasonló (egyben kisebb) szurkolói vonulást tervez, a hírek szerint több mint száz szurkoló fog végigvonulni a Turnpike Lane Stationtől a Coles Parkig.