Székelyföld első mérkőzése a londoni vébén – kövesse élőben a Székelyhonon!

Székelyhon 2018. május 31., 12:32

Romániai idő szerint ma délután kettőtől játssza első mérkőzését a londoni CONIFA labdarúgó-világbajnokságon Székelyföld. A Tuvalu elleni meccset élő szöveges közvetítéssel kísérhetik végig a Székelyhonon, de addig is íme, néhány alapinfó.

Fotó: Zátyi Tibor

90. perc: Egy másodpercet sem hosszabbít a szicíliai játékvezető, lefújja a mérkőzést. A fiúk hosszan tartó vastapsot kapnak a magyar szurkolóktól. Zeng a "Szép volt, fiúk!" A fiúk nem tudnak még letusolni és átöltözni, mivel több szurkoló is közös fotóra várja a játékosokat.

Székelyföld tökéletesen kezdte tehát a londoni világbajnokságot, Bajkó Barna mesterhármasával, illetve Magyari Szilárd szép góljával 4–0-ra legyőzte a lelkes Tuvalu válogatottját. Játékos- és edzői nyilatkozatokkal hamarosan visszatérünk. A vébé szombaton folytatódik a székely fiúk számára, romániai idő szerint 16 órakor Matabeleland lesz az ellenfél.

87. perc: Fülöp lágy emelése alig kerüli el a bal felső sarkot, majd Bajkótól kap labdát, de ezúttal sem tud gólt szerezni. 4–0

85. perc: Gazda becsúszó szerelését nem nézi jó szemmel a játékvezető, sárgát ad. 4–0

81. perc: Tuvalu szöglet, és óriási helyzet, a támadójuk egyedül marad Nagy Barnával szemben, ám az FK kapusa barvúrral védi a lövést! Túloldalt helyzet, Magyari lapos lövését fogja a kapus. 4–0

78. perc: Magyari fejese, fölé. 4–0

76. perc: Szőcsöt továbbra is ápolják a kispadon, emberhátrányban játszik a csapat, mivel Ilyés Róbert edző-játékos kihasználta mind a négy cserelehetőséget. 4–0

74. perc: GÓL! Ott a negyedik! Bajkó hozza helyzetbe Magyarit, aki elgurítja a kapus mellett, a védő nem éri utol a labdát. 4–0

73. perc: Bajkó negyedik gólját les miatt érvénytelenítik. 3–0

72. perc: Fülöp-Csiszer összjáték után utóbbi lő laposan, ezt is védi a kapus! 3–0

71. perc: Közös labdánál megfejelik Szőcs Lászlót, ápolásra szorul, áll a játék. 3–0

69. perc: Magyari ziccerben, nagyot véd a tuvalui kapus. Csere, Gazda József jön be Mitra Szilárd helyébe. 3–0

Menjünk nekik, gyerekek! – jön a biztatás a lelátóról.

66. perc: Bajkó mesterhármas! Eldönti a mérkőzést! A jobb szélen ugrik ki és lövi el a tehetetlen kapus mellett a labdát. 3–0

65. perc: Szabadrúgás, 18 méterről, Fülöp mesterien tekeri a labdát, ami a keresztléc és a kapufa találkozásán csattan. Gyönyörű lövés volt. 2–0

63. perc: Cserél Székelyföld, Csizmadia Csaba helyett Rózsa Árpád a pályán. Szöglet, ezt most jól védekezi ki Tuvalu. 2–0

61. perc: GÓL! Ott van! Szöglet és Bajkó ezúttal már befejeli a labdát! Duplázik az FK Csíkszereda csatára. 2–0!

A Coles Park a Haringey Borough FC stadionja, 2500 férőhelyes, ebből 280 ülő. A csapat az Isthmanian League első osztályában (Premier Division) játszik. Ez a szint az angol labdarúgás piramisában a 7–8. szintet jelenti.

60. perc: Tuvaluit ápolnak, áll a játék. 1–0

59. perc: Magyari Szilárd váltja Györgyi Arthurt. 1–0

59. perc: Ugyanaz zajlik a pályán, mint az első félidőben, egymás után jönnek a székely helyzetek, de a megnyugtató második gól továbbra is várat magára. 1–0

57. perc: Rögtön helyzetbe hozz a Fülöpöt, akinek lövése ismét centikkel száll fölé. 1–0

56. perc: Csere, Kis Szabolcs helyett Szőcs László a pályán. 1–0

50. perc: Györgyit rúgják fel a tizenhatos jobb oldalánál, közel az alapvonalhoz. Begurítását Fülöp tűzi rá, alig megy fölé. 1–0

48. perc: Kis beívelése, Bajkó fejese, mellé! 1–0

46. perc: Folytatódik a mérkőzés. 1–0

Jön a szünet, Székelyföld egyértelműen uralja a meccset, számtalan helyzetéből eddig csupán egy gólt szerzett.

45. perc: Egy perc hosszabbítás lesz, Fülöp ugratja ki Bajkót, akinek az emelése a hálóra esik. A szurkolók vastapssal biztatják a csapatot. 1–0

43. perc: Szőcs távoli lövése megpattan, sokadik székely szöglet. Előtte Mitrát tapossa meg az egyik tuvalui, sárgát kap. 1–0

40. perc: Szinte percenként székely helyzet, de valahogy nem akar jönni az a második gól. 1–0

38. perc: Óriási székely helyzet, csak kicsit rossz Bajkónak a passz, a lövésébe pont bele tudnak érni. Két szöglet egymás után, a másodikat követően Kis beadásáról centikkel marad le Benkő. 1–0

36. perc: Bajkó védője szorításában, kicsit kisodródva lő, a kapus ezt is védi. 1–0

34. perc: Kis ugrik ki, a védője letapossa a tizenhatoson belül, ápolásra szorul, büntető viszont nincs. 1–0

32. perc: Rohanós meccs, az újabb helyzet ismét Székelyföldé, Györgyi indítja jól Fülöpöt, a Sepsi OSK középpályása egyedül vezetheti a kapusra a labdát, ám lövését bravúrral védi a hálóőr! 1–0

Tuvalu válogatottját technikás játékosok alkotják, mindannyian a tuvalui első osztályból lettek beválogatva. Okosan tudnak labdát tartani, van elképzelés a játékukban, nem előre lefutott meccs ez.

26. perc: Györgyi cselezget a jobb szélen, lövése nem túl erős, a kapus védi. Következő helyzetnél a betörő Szőcs esik el a védője mellett, az olasz játékvezető sípja néma maradt. 1–0

23. perc: Tuvalu szöglet, György indul ellentámadásba, szép összjáték után Bajkó ugrik ki a védők közül, elfekteti a kapust, és góóóól! 1–0!

21. perc: Benkő veszít labdát a középpályán, az első komolyabb Tuvalu-támadás, de jól dupláznak a védők, Nagy pedig begyűjti a labdát. 0–0

17. perc: Szabadrúgás a jobb szélről, Györgyi íveli be, szögletre mentenek a tuvaluiak. Visszafejelik Györgyi elé, akinek emelése fölé megy. 0–0

14. perc: Kis ad be a bal szélről, a hosszún érkezik Fülöp, ám ez a fejese sem találja el a kaput. A közönség egyértelműen a székelyekkel tart. 0–0

{P11}

12. perc: Székelyföld uralja a meccset, Tuvalu pár passz után rendre elveszíti a labdát. A gól viszont várat magára. 0–0

7. perc: És megint Györgyi, két nagy helyzet, nincs gól. 0–0

5. perc: Ismét Györgyi, jól ível középre, Fülöp 10 méterről föléfejeli. Nagy helyzet! 0–0

4. perc: Györgyi fut el a jobb szélen, megveri védőjét, beadásáról centikkel marad le Bajkó. 0–0

Kádár Csongor, Böjte Botond és testvére, Hunor is itt vannak a mérkőzésen. A csíkszentdomokosi fiatalok szabadnapot vettek ki mára, hogy megnézhessék a mérkőzést. Nem kis áldozatot vállaltak, hiszen a válogatotthoz hasonlóan bő másfél óra alatt jutottak el a helyszínre, vonattal, metróval és busszal. Természetesen a székely zászlót sem hagyták otthon, hangosan szurkolnak a fiúknak.

1. perc: Rögtön szögletet harcolunk ki, a beívelést nehezen, de kiöklözi a kapus. 0–0

1. perc: Bajkó végezte el a kezdőrúgást. 0–0

Megy a himnusz, a közönség énekli.

Jönnek a csapatok, Tuvalu kékes-lila szerelésben, a székelyek piros feketében. A bemondó szerepét Blind tölti be, ő mutatja be a csapatokat, pár általános infót mond a csapatokról.

Nagyjából ötven szurkoló kíváncsi a mérkőzésre, közülük közel harmincan a székely legények sikeréért szorítanak. A lelátón ül Per Anders Blind, a CONIFA elnöke is.

Székelyföld csapata: Nagy Barna – Kilyén Szabolcs, Benő-Bíró Norbert, Csizmadia Csaba, Csiszer Balázs – Mitra Szilárd, Szőcs Loránd – Györgyi Arthur, Fülöp István, Kis Szabolcs – Bajkó Barna. Ilyés Róbert, a válogatott edző-játékosa 4–2–3–1-es felállást választott Tuvalu ellen, ami könnyen átalakulhat 4–4–2-be is.

Bő tíz perc és kezdődik a mérkőzés. A csapatok befejezték a bemelegítést, csak a székely cserék maradtak még kint a műgyepes pályán. Amúgy nagy szigorúság van, csak az előírt cipőkkel – így a csapatvezető, edző – léphetnek a gyepre. Ha nincs, nem gond, a szervezők adnak lábbelit.

Előzmények

Délután kettőtől a londoni Haringey Borough pályáján játszik Székelyföld Tuvaluval, a találkozó a hármas számmal jelzett csoport első mérkőzése. A kvartettben egyébként még a zimbabwei Matabeleland és az olasz Padánia kapott helyet.

Székelyföldnek ez lesz sorban a 19. CONIFA-mérkőzése, Tuvalunak pedig az első, tehát a rutin inkább mellettünk szól. Tuvaluról röviden annyit, hogy egy szigetország Hawaii és Ausztrália között, a Csendes-óceánban, lakossága pedig alig tízezer fő.

A székely fiúk már buszra szálltak, ugyanis több mint másfél órára van a szállásuk a mérkőzés helyszínétől. Egyébként egy szállodában vannak Kárpátalja és Ellan Vannin válogatottjával.

A székelyek kezdő tizenegye

Indulás a meccsre. Több mint másfél órára van a pálya a szállástól Fotó: Zátyi Tibor

Öltözőben Székelyföld válogatottja... Fotó: Zátyi Tibor

... és Tuvalu csapata is Fotó: Zátyi Tibor