Olimpia

Csoportelső svédek, kieső lengyelek

Gergely Imre 2021. június 23., 21:26 utolsó módosítás: 2021. június 23., 21:29

Az Európa-bajnokság E csoportjának 3. fordulójában hiába támadt fel 0–2-ről Lengyelország, végül Svédország 3–2-re győzött és csoportelső lett. Ezzel a lengyelek búcsúztak a tornától.

Lewandowski visszahozta a meccsbe a lengyeleket, de két gólja hiábavaló volt Fotó: Agerpres

A meccs úgy kezdődött, ahogy Svédország legjobban szerette volna. Forsberg már a 2. percben megszerezte a vezetést, és attól kezdődően az első félidőben azt csinálhatták, amit igazán jól tudnak: távol tartani a kapujuktól az ellenfelet.

Ettől függetlenül a FIFA által az év játékosának választott Lewandowskival nehezen bírtak, megmozdulásai folyamatos veszélyt jelentettek. Lewa a 17. percben kiérdemelte az Eb legpechesebb játékosa címet is. Egy szögletből érkező labdát fejelt a felső lécre, majd a kipattanót megint a lécre küldte vissza ugyancsak fejjel. Aztán harmadszor sem sikerült átsegítenie a labdát a gólvonalon.

A lengyeleknek volt sürgősebb, ők próbálkoztak többször a továbbiakban is, de a svéd védelem hibátlan volt, mindent eltakarítottak a remeklő Olsen vezetésével.

A második félidő nagyobb részén a középpályán csak átrohantak a csapatok, kontrák követték egymást felváltva forgott veszélyben a két kapu. Az 59. percben egy lengyel támadásból kivágott labdával indultak el a skandinávok, a labda a középen érkező Forsberghez került, akinek már nem volt nehéz dolga.

A 0–2 ellenére Lengyelország nem adta fel alig két perccel később Lewandowski villant és lőtt csodás gólt két blokkolni akaró hátvéd között. Újabb két perc múlva újra betaláltak a lengyelek, de ezúttal les volt, így érvénytelen lett a találat.

Más választásuk nem lévén mentek előre lendületlenül Zielinskiék, de a svéd falat nem nagyon tudták átjátszani, az átlövéseket pedig rendre hatástalanította Olsen. A 84. percben aztán megint Lewandowski vált főszereplővé, egy közeli lövéssel egyenlített. Nagyon üresen hagyták a védők.

A döntetlen még mindig kevés lett volna Lengyelországnak, de a győztes találat nem jött már össze. Illetve összejött, csak a másik oldalon. A hosszabbításban Claesson betörésére nem volt ellenszere Szczesnynek.

Svédország tehát 3–2-re nyert és csoportelső lett, Lengyelország pedig utolsó helyen végzett.

Labdarúgó Európa-bajnokság, E csoport, 3. forduló,
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion:
Svédország–Lengyelország 3–2 (1–0)
Gólszerzők: Forsberg (2., 59.), Claesson (90+4.), illetve Lewandowski (61., 84. )
Svédország: Olsen – Lustig (Krafth 68.), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (Claesson 78.) – Quaison (Kulusevski 55.), Isak (M. Berg 68.). Szövetségi kapitány: Jan Andersson
Lengyelország: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Kyrchowiak (Placheta 84.), Klich (Kozlowski 73.), Józwiak (Swierczok 61.), Swiderski, Zielinski, Puchacz (Frankowski 46.) – Lewandowski. Szövetségi kapitány: Paulo Sousa (portugál)
Vezette: Michael Oliver (angol)