Büntetőkkel búcsúzott a Sepsi OSK a Konferencia Ligától

Orbán Zsolt 2021. július 29., 22:29

A Sepsi OSK az első félidőben még továbbjutásra állt a Konferencia Liga második selejtezőkörében, de a sepsiszentgyörgyi labdarúgócsapatot végül büntetőpárbajjal gyűrte le a nemzetközi szinten nagyobb tapasztalattal rendelkező szlovák Spartak Trnava. A piros-fehéreknek azonban nincs amiért szégyenkezniük, mivel mindkét mérkőzésen becsülettel küzdöttek.

Fofana távoli lövéssel juttatta előnyhöz a piros-fehéreket, de ez a gól kevésnek bizonyult a továbbjutáshoz Fotó: Pinti Attila

A Nagyszombaton jegyzett gól nélküli döntetlen után Sepsiszentgyörgyön folytatódott a Sepsi OSK első európai kupakalandja. Leo Grozavu a nagy jelentőségű találkozó előtt azt nyilatkozta, jobb meccset szeretnének játszani, mint Szlovákiában, és akár 1–0-s győzelemmel is teljesen elégedett lenne.

A vezetőedzőnek elsősorban az odavágó hajrájában kiállított Bogdan Mitrea pótlását kellett megoldania, a csapatkapitány helyettese Hugo Sousa volt, az Astra Giurgiutól igazolt portugál légiós Răzvan Tincuval alkotott párost a védelem tengelyében.

A Spartak Trnavára nem igazán lehetett ráismerni a csütörtöki visszavágó elején, a hazai pályán rendkívül visszafogottan játszó, mindössze egy kapura tartó lövésig jutó vendégek ezúttal agresszív letámadással kezdtek, és ez igencsak megzavarta a hazaiakat.

A szlovákok már a 8. percben betaláltak, egy szabadrúgásból betekert labdát Yusuf fejelt a hálóba, de a koszovói asszisztens lest jelzett – a visszajátszások alapján tévesen. A Spartak a folytatásban is a nigériai támadó oldalán, illetve révén veszélyeztette leginkább Niczuly kapuját, de a Sepsi megúszta kapott gól nélkül a forró szituációkat.

A túloldalon pedig szinte a semmiből érkezett a háromszékiek vezetőgólja:

Vașvari lövését blokkolta a védelem, a kipattanó labdát pedig Fofana bombázta a kapuba, a játékszer egy védő lábán irányt változtatva jutott túl Takac-kapuson (1–0).

A szerencsés találatot követően az ellenfél gyorsan egyenlíthetett volna, egy beadás után Yusuf belsőzött a kapuba, de ismét emelkedett a partjelző zászlaja. A Sepsinek még volt egy lehetősége a félidő végén, Damașcan lövését azonban magabiztosan hárított a szlovák kapus.

Bár csapata előnybe állt, Grozavu kettőt is cserélt a szünetben: Vașvarit Aganovic, Damașcant pedig a Chindia elleni bajnokin betaláló Askovszki váltotta.

A második félidő első nagy helyzetére bő tíz percet kellett várni, egy csinos ellentámadás végén Rep tette próbára a Spartak hálóőrét, aki szögletre mentett. A székelyföldi csapat a második félidőben feljavuló védekezéssel mérsékelte a vendégek fölényét, de amikor kezdett összeállni a piros-fehérek védelme a nagyszombatiak kiegyenlítettek:

egy jó ütemű bal oldali beadásból a percekkel korábban becserélt Kelvin Boateng volt eredményes a 67. percben (1–1).

Az OSK-t átmenetileg megfogta az egyenlítő gól, Grozavunak ráadásul sérülés miatt le kellett cserélnie a szünetben beküldött Aganovicot, aki helyett Achahbar lépett pályára. A rendes játékidő hajrájában mégis a háromszékiek mentek előre a győzelemért, de több jó lehetőség is kihasználatlanul maradt, így következhetett a hosszabbítás.

A félórás ráadás első felében oda-vissza játékot láthattunk, újabb gól viszont nem született. A 109. percben Askovszki remek labdaátvétellel hozta magát helyzetbe, de közeli lövését bravúrral védte Takac, aztán Fofana újabb távoli próbálkozása szállt kevéssel mellé. A túlóra végén Gric kapott piros lapot a vendégektől, de a kurta emberelőnyt nem tudta kihasználni a Sepsi, sőt Fofana sem állhatott oda a büntetőkhöz, miután a büntetőpárbaj előtti utolsó pillanatokban megkapta második sárgáját.

A tizenegyesek csatájában kijött a két csapat közti tapasztalatkülönbség a nemzetközi porondon.

Miközben a szlovák együttesből senki nem hibázta el a tizenegyesét, a Sepsitől Achachbarét védte a kapus, Rep pedig fölé bombázta a sajátját, így Bojic, Ștefănescu és Tincu sikeres büntetője nem ért továbbjutást a háromszékieknek, akik már az első párharc után búcsúztak a Konferencia Liga selejtezőjében.

Konferencia Liga, 2. selejtezőkör, visszavágó:
Sepsi OSK–Spartak Trnava (szlovák) 1–1 (1–0, 1–1, 1–1, 1–1) - a büntetőpárbajban: 3–4
Gólszerzők: Fofana (29.), ill. Boateng (67.)
Kiállítva: Fofana (120+2.), ill. Gric (116.)
Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Hugo Sousa, Tincu, Ștefănescu – Fofana, Păun (Eder González 59.) – Damașcan (Askovszki a szünetben), Vașvari (Aganovic, a szünetben, Achahbar 73.), Rep – Csuncsukov (Bojics 100.). Vezetőedző: Leo Grozavu.
Trnava: Takac – Prochazka, Kosa, Anthony, Mikovic – Bukata (Boateng 61.), Szavvidisz, Gric – Saymon Cabral (Ivan 61.), Ristovski, Yusuf. Vezetőedző: Michal Gasparik.
Vezette: Besfort Kasumi (koszovói)
•  Fotó: Pinti Attila