Kézilabda-Eb: elődöntőben a címvédő spanyolok, hatalmas svéd feltámadás

MTI 2022. január 25., 23:26

A címvédő Spanyolország elődöntőbe jutott a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon, miután 28–27-re legyőzte Lengyelországot kedden. A svédek az utolsó percben fordítva ejtették ki a norvégeket.

A norvégok szinte végig vezettek, a végén kicsúszott a kezükből a győzelem Fotó: eurohandball.com

Eleinte nagy fölényben játszott a spanyol csapat, 11 perc után 7–3-ra vezetett, ám a lengyelek – akik számára már nem volt tétje a meccsnek – lendületbe kerültek, egyre jobban védekeztek és hat perc alatt egyenlítettek (8–8). A folytatásban nem tudta leszakítani ellenfelét a címvédő, és a szünetben csak 14–13-as előnyben volt.

Az alacsony színvonalú, hangulattalan mérkőzés második félidejében többször is vezettek három góllal a spanyolok. Három perccel a vége előtt 28–25 volt az állás a javukra, az utolsó percben mégis az egyenlítésért támadhattak a lengyelek, ám a Telekom Veszprém kapusa, Rodrigo Corrales kétszer is bravúrral védett, így váratlanul szoros csatában nyertek.

Németország a mindkét csapat számára tét nélküli mérkőzésen 30–29-re legyőzte az orosz csapatot, a győztes gólt Patrick Zieker szerezte 11 másodperccel a vége előtt emberelőnyben, kínai figurából.

A világbajnoki ezüstérmes svédeknek csak a győzelem jelentett elődöntőbe jutást, az előző kontinenstornán bronzérmes norvégoknak a döntetlent is megfelelt volna. Az első negyedórában három kiállítás is sújtotta a norvégokat, ennek ellenére 5–4-re vezettek. Mindkét oldalon remek volt a védekezés és a kapusteljesítmény, ezért a megszokottnál kevesebb gól született. Miután a norvég hálóőr, Kristian Saeveraas is betalált, a svéd csapat időt kért, majd létszámfölényes támadásokkal próbálkozott,

de a folytatásban sem boldogult ellenfele rendkívül felkészült, összeszedett védekezésével, így a szünetben 14–9-es hátrányban volt.

Jelentősen javult a svédek védekezése a második félidő elején, a csereként beállt Peter Johannesson bravúrosan védett, tíz perc alatt csupán egy gólt kapott. Csapata minden norvég találatra kettővel válaszolt, ám hiába zárkózott fel 18–17-re, ellenfele egy 4–1-es szériával ismét ellépett.

Az 55. percben úgy tűnt, nem lesz izgalmas a hajrá, ám a norvégok statikus támadásait, hibáit és figyelmetlenségeit kihasználva Svédország egy négyes gólsorozattal egyenlített.

Az utolsó perc döntetlenről kezdődött, 15 másodperccel a vége előtt Valter Chrintz büntetőből betalált, a túloldalon viszont Sander Sagosen a keresztléc fölé bombázott, így a svédek győztek, akik csak 2–1-nél, és a legvégén 24–23-nál vezettek a meccsen.

Kézilabda Európa-bajnokság, középdöntő, 4. (utolsó) forduló, II. csoport (Pozsony):
Svédország–Norvégia 24–23 (9–14),
Németország–Orosz csapat 30–29 (16–12),
Spanyolország–Lengyelország 28–27 (14–13).
A végeredmény: 1. Spanyolország 8 pont, 2. Svédország 8, 3. Norvégia 6, 4. Németország 4, 5. Orosz csapat 3, 6. Lengyelország 1. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény rangsorolt. Az első két helyezett az elődöntőbe jutott, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat.