Fotó: Gov.ro
Nem született megállapodás a bukaresti kormány, valamint az oktatási szakszervezetek képviselőinek vasárnap délutáni egyeztetésén, ennek nyomán hétfőn megkezdődik az oktatási alkalmazottak munkabeszüntetése.
2023. május 21., 17:332023. május 21., 17:33
2023. május 21., 19:112023. május 21., 19:11
A Victoria-palotából távozó szakszervezeti vezetők közölték, hogy a tárgyalás során a kormány két részletben folyósítandó bérkiegészítő bónuszt ajánlott a pályakezdő pedagógusoknak, továbbá 7-8 százalékos béremelést a kisegítő személyzetnek. Bár a román sajtó értesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy az évi bónusz értéke 2000 lej lenne, konkrét összeg a kormány közleményében nem szerepel. Ez az ajánlat azonban a szakszervezetek szerint nem elegendő, így hétfőn reggel elkezdődik a héten beharangozott általános sztrájk a romániai oktatási intézményekben.
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a tárgyalásokat követően úgy vélekedett, hogy a pedagógusoknak „hihető megoldást” kell kapniuk a kormányzat részéről. Szerinte a sztrájk mindaddig fog tartani, amíg a szakszervezetek nem kapnak a kormánytól olyan megoldást, amely nagyon világos kilátásokat kínál. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint a kormány ajánlata a bértörvényben foglaltak szerinti bérkövetelések megoldására irányul, „semmi többre”.
A szakszervezetek vezetői a vasárnapi egyeztetésen
Fotó: Gov.ro
„A 8-as mellékletet gyakorlatba ültetik, pontosabban a tanárok megkapják a 153-as törvényben előírt fizetést, hogy elérjék a maximális bérszintet. Ez 7-8 százalékos fizetésemelést jelent” – mondta Hăncescu. Leszögezte azonban, hogy az intézkedés gyakorlatba ültetésének időpontja a kormánytól függ.
A Nicolae Ciucă vezette kabinet megerősítette, hogy ösztönző bérpótlékra tett javaslatot a kezdő, valamint a hátrányos helyzetű övezetekben oktató címzetes (tituláris) pedagógusok esetében. A kormány ugyanakkor fenntartja a tanügyi kisegítő személyzet béremelésére vonatkozó korábbi ígéreteit. „A kormány elkötelezett amellett, hogy az oktatás továbbra is első számú prioritás maradjon a kormányprogram célkitűzései között és a bértörvényben szereplő egyenlőtlenségek felszámolásakor” – olvasható a közleményben. A kormány hozzátette, folytatja a párbeszédet az oktatási szakszervezetek képviselőivel a jogszabálycsomag véglegesítése érdekében.
Az egyeztetés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök arról beszélt, hogy a kormány és a kormánykoalíció számára prioritást jelent az oktatás. A bukaresti kabinet vasárnap közzétett egy videót a miniszterelnöknek az oktatási szakszervezetekkel folytatott tárgyalások kezdetén tett nyilatkozatával. Nicolae Ciucán kívül Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke (a koalíciós megállapodás értelmében a kormányfői tisztség várományosa), Ligia Deca oktatási miniszter, Lucian Bode belügyminiszter, Marius Budăi munkaügyi miniszter és Adrian Câciu pénzügyminiszter is jelen volt az egyeztetésen.
Ciucă azt mondta, hogy az oktatás a „kormányprogram két legfontosabb prioritásának” egyike. Arról is beszélt, hogy a tanügyi szakszervezetek által bejelentett általános sztrájk „plusz nyomást” jelent a vizsgák előtt álló diákok számára. „A prioritás az oktatás, ez továbbra is élen áll a koalíciós vállalások között. Gondoskodtunk arról, hogy az oktatási törvénytervezeteket a legalaposabb vitának vessük alá. Mert a gyermekek jövőjéről, a szülők nyugalmáról van szó, és arról, hogy mit tervezünk az országunk számára” – hangoztatta a liberális kormányfő.
Ciucă úgy vélte ugyanakkor, hogy a szakszervezetekkel való találkozó azt jelzi, megoldásokat lehet találni. „Nem hagyhatjuk a gyerekeket a vizsgák előtt és a tanév vége előtt cserben, mert nem tudunk megoldást találni az Önök által felvetett problémákra” – tette hozzá a miniszterelnök.
A jövő hétre beharangozott általános sztrájkban részt vevő tanügyi alkalmazottak számát kérte a bukaresti tanügyminisztérium pénteken a megyei tanfelügyelőségektől. Hétfőtől zűrzavar várható a romániai tanintézetekben a munkabeszüntetés miatt.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter, aki teljesen kizártnak nevezte az RMDSZ és az AUR közötti együttműködést.
Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.
Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.
Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.
szóljon hozzá!