A marosvásárhelyi George Coșbuc Általános Iskola román tagozatának másodikosai nem vettek részt az országos felmérőn.
Fotó: Haáz Vince
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. A román tagozatra járó diák esetét vizsgálják a hatóságok.
2025. május 17., 09:012025. május 17., 09:01
2025. május 17., 09:182025. május 17., 09:18
Az iskolai erőszak nem magánügy, és kiemelten fontos, hogy miként kezelik a szülők, a hatóságok és az iskola. A marosvásárhelyi George Coșbuc Általános Iskola román tagozatának másodikosai tiltakozásképpen nem vettek részt a másodikosok héten zajló országos felmérőjén. A szülők így fejezik ki tiltakozásukat a gyerekeik osztályában zajló erőszakos megnyilvánulásokkal szemben, és kérik a hatóságok beavatkozását.
Április közepén számolt be először a sajtó arról, hogy egy 9 éves diák óra közben ellenségesen viselkedett a pedagógussal szemben, utána
Ez képezte az osztály szülői közösségében megfogalmazódott tiltakozás előzményét, most pedig nyílt levélben fordulnak a sajtó képviselőihez.
Fotó: 123RF
Úgy fogalmaznak, hogy hónapok óta többször jelezték az iskola vezetőségének, a megyei tanfelügyelőségnek és a gyermekvédelmi igazgatóságnak egy tanuló agresszív és veszélyes viselkedését, aki ütlegeli, megfélemlíti és verbálisan zaklatja osztálytársait.
– írják a szülők. Azt is hozzáteszik a nyílt levélben, hogy feltételezésük szerint a gyereket törvénytelenül helyezték át az iskolájukba, és a gyerek édesanyja, aki hivatását tekintve ügyvéd, következetesen elutasítja a szülőkkel, tanárokkal vagy az iskola vezetőségével való együttműködés minden formáját, ehelyett inkább
A szülők az oktatási minisztérium, a megyei tanfelügyelőség, az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság és a Nép Ügyvédjének sürgős beavatkozását kérik.
A Maros Megyei Tanfelügyelőség ismeri az ügyet, és már elindították a kivizsgálást, amiben a gyermekjogvédelem, az önkormányzat szociális osztálya, illetve a megyei nevelési tanácsadó és erőforrásközpont (CJRAE) is részt vesz – magyarázta megkeresésünkre a megyei tanfelügyelőség helyettes főtanfelügyelője, Antal Levente Mihály.
„Folyamatban van egy átfogó kivizsgálás és megoldáskeresés, de van ennek egy dinamikája, és sajnos ez nem oldódik meg egyik napról a másikra. Én megértem, hogy a szülők türelme elfogyott vagy fogytán van, de
– fejtette ki Antal Levente Mihály arra utalva, hogy a szülők nem engedték gyerekeiket részt venni a másodikosok országos felmérőjén.
A főtanfelügyelő-helyettes szerint olyan megoldást kell találni, amely fenntartható és időtálló, hiszen
Ugyanez a gyerek a tavaly a Nicolae Bălcescu Általános Iskolában okozott problémát, és ott is elindult egy megoldáskeresés, de végül ősszel a szülő úgy döntött, hogy átíratja a gyereket a George Coșbuc-iskolába, ahol idén áprilisban jelezték először, hogy agresszív megnyilvánulásai vannak, amikor a tanítójával erőszakosan viselkedett, aztán az öklével betörte a bejárati ajtón lévő ablakot.
Fotó: Pixabay
Antal Levente Mihály úgy fogalmazott, egy ilyen helyzetben nagyon fontos az, ahogyan a szülő kezeli a problémát. „Én amikor elmegyek egy jogi problémával az ügyvédhez, akkor nem én okoskodok, vagy ha elmegyek az orvoshoz, akkor nem én mondom meg, hogy mit írjon fel nekem.
A pedagógus, aki folyamatosan fejleszti magát, ő látja a legjobban, hogy milyen rendellenességek vannak, hogyha vannak egy osztályközösségben, hiszen napi 4–5 vagy még több órát is velük van” – fogalmazott a tanfelügyelőség magyar illetékese.
Minden iskolában kijelöltek egy büntetőszobát. Nem túl szerencsés a büntetőszoba elnevezés, de az a célja, hogy a pedagógus átvigye ide azt a gyereket, aki zaklatott, dühös, agresszív, hogy lecsillapodhasson.
– tette hozzá a főtanfelügyelő-helyettes. Úgy véli, az iskolák higgadtan és szakszerűen kezelik az iskolai erőszak problémáit a megyében, viszont ha már a sajtóba is kikerülnek ezek a szélsőséges esetek, ez azt jelenti, hogy az iskola egymagában már nem tudja megoldani vagy kezelni az adott helyzetet.
Napokig lépcsők nélkül hagyott tömbházlakók, hetekig elhúzódó munkálatok, zöldövezetekben hagyott építkezési hulladékok és törmelékek – mindez pár száz méteren a marosvásárhelyi Tudor-lakótelepen, ahová egy panasz nyomán mentünk el.
Újraindult a háztartási víz szolgáltatása Dicsőszentmártonban, Ádámoson, Szászbogácson és Vámosgálfalván, ugyanis a Kis-Küküllő vizének sótartalma csökkent – tájékoztatott közleményében a Maros Megyei Prefektusi Hivatal.
Kissé megkésve, de a kánikulára megnyitott Marosvásárhelyen a Víkendtelep. A sport- és szabadidőközpontban működnek a csúszdák, tiszta vízzel vannak teli a medencék, és egy rendezvényteret is kialakítottak. Nagylélegzetű bővítést is terveznek.
Helyesbítésre szólította fel a Székelyhont Portik Vilmos, a Marosvásárhelyi Közszállítási Vállalat kommunikációs igazgatója, miután azt írtuk, hogy „a városi busszal utazóknak fele sem elégedett a szolgáltatással”. Közöljük az ő és a mi álláspontunkat.
Továbbra sincs ivóvíz több Maros megyei településen a sóval szennyezett víz miatt, és élő halakat sem találnak a szakemberek, sőt elhullott hódokat is láttak már a vízben.
Folyamatosan figyelik a Kis-Küküllőt a sós vízzel szennyezett szakaszon, de egyelőre sehol sem találtak elpusztult halakat a hatóságok szakemberei.
Jobb lefedettséget, rövidebb várakozási időt, gyorsabb reagálást a panaszokra – ezeket várják a marosvásárhelyi tömegközlekedési vállalattól a buszozók, akiknek csak 43 százaléka elégedett az utazással. Az igazgató válasza: sok minden nem tőlük függ.
Semmi nem maradt élve a Kis-Küküllőben a Parajdról érkező sóhullámok után – nyilatkozta kedden Székely Annamária, a Maros megyei környezetőrség igazgatója, aki arról is beszámolt, hogy a nagy haltetemek még a folyó fenekén vannak.
A Kis-Küküllő vízének magas sótartalma miatt keddre virradó éjszaka egy órakor ismét leállították a dicsőszentmártoni vízüzemet.
Mintegy 700 ezer liter vizet osztott ki a Maros megyei katasztrófavédelem és az Aquaserv szolgáltató hétfőn a Kis-Küküllő mentén élőknek. Mindemellett az elpusztult halak begyűjtése is folyamatban van a sóval szennyezett folyónál.
1 hozzászólás