
Átfogó jelentésről számoltak be a Kovászna Megyei Tanfelügyelőségen
Fotó: Bodor Tünde
Ha nem is mindenki a saját iskolájában vagy óvodájában, de civilizált körülmények között kezdhetik az idei tanévet a Kovászna megyei gyermekek.
2025. szeptember 03., 19:252025. szeptember 03., 19:25
Átfogó jelentést készített a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség arról, hogy milyen körülmények között kezdi az új tanévet a több mint 31 ezer tanköteles, illetve a már valamilyen tanintézménybe járó gyermek. A szerdán délután megtartott sajtótájékoztatón Kiss Imre főtanfelügyelő, Bobeș Luminița főtanfelügyelő-helyettes, illetve Karda Ádám és Zágoni Imola inspektorok bővebben is kifejtették a számok mögötti valóságot.
Nincs változás az iskolahálózatban, pontosabban összevonás nincs, de – remélhetőleg csak átmenetileg – utánpótlás hiányában
Bölcsődétől a középiskoláig összesen háromszáz tanintézmény alkotja a Kovászna megyei oktatás bázisát.
Az iskolák 65,81 százaléka kizárólag magyar tannyelvű,
17,74 százaléka román,
16,45 százalékában pedig mindkét nyelven folyik az oktatás.
A megye legnagyobb, legtöbb tanulóval rendelkező (általános) iskolája az Előpatak községhez tartozó árapataki Romulus Cioflec-iskola, ahol közel 1600 gyermek tanul. Háromszéken több mint 31 ezer gyermek haszonélvezője az intézményesített oktatásnak, a tavalyi tanévhez képest viszont
A civilizációs feltételek minden iskolában adottak, még ott is, ahol nincs meg az intézménynek az egészségügyi engedélye, mert például nem iható a csapvíz. Ahol ez előfordul, ott jellemzően az egész településen ihatatlan a (kút)víz, így ivóvízadagoló automaták vannak felszerelve, vagy a diákok otthonról visznek maguknak innivalót.
A vécézést is a kornak megfelelő feltételek között, legrosszabb esetben is konténerekben kialakított illemhelyiségekben lehet elvégezni, ahol mosdó is van.
Tizenegy jogi személyiséggel rendelkező iskola, illetve ezeknek összesen huszonkét alárendelt egysége van híján a közegészségügyi jóváhagyásnak, de több helyen már folyamatban van a szükséges dokumentáció összeállítása, míg másutt az épületekben folyó munkálatok miatt késik az engedély. Tény, hogy
sok helyen csak most kezdődnek el bizonyos munkálatok, így nagyon sok csoportnak és osztálynak más befogadó intézményt kellett találni, de a tanévkezdés előtt mindenkinek megoldódott a helyzete: legtöbb helyre a sepsiszentgyörgyi Váradi József-iskola osztályai vannak szétszórva, öt másik intézmény épületeibe.
A körülmények tehát biztosítva vannak ahhoz, hogy a gyerekek tanuljanak – hangzott el.
Számtalan kiadó és megannyi szerző tankönyvét kellett megrendelni az osztályoknak, több lepedőnyi a nyilvántartás, mutatja Karda Ádám tanfelügyelő
Fotó: Bodor Tünde
Karda Ádám tanfelügyelő elmondta, a rendelt összmennyiség, a több mint 52 ezer tankönyv nagyobb része, több mint 90 százaléka megérkezett a tanfelügyelőségre.
Orvosi és fogorvosi ellátás
Kovászna megyében sok más megyével ellentétben több iskolában van orvosi, illetve fogászati rendelő: tizenegy rendelő van kialakítva, igaz, nem mindenütt van orvos is, mert összesen csak heten teljesítenek szolgálatot. Ez a helyzet áll fenn a Mihai Viteazul-középiskolában, a Váradi József-iskolában, Baróton, Bodzafordulón.
A sepsiszentgyörgyi bölcsődék mindegyike Jakab-Engya Anikó háziorvosi rendelőjéhez tartozik, szükség esetén hozzá fordulhatnak.
Az iskolai fogászati rendelők egy kivételével mind Sepsiszentgyörgyön vannak, a kivétel pedig Bodzaforduló, de mindegyikben szolgálatot teljesít egy fogorvos is. Folyamatban van a kovásznai fogorvosi rendelő kialakítása is – számolt be Zágoni Imola, az iskolán kívüli tevékenységekért felelős tanfelügyelő.
A Best of Sepsi 2025-ös kiadásának szavazási időszaka november 9-én zárult le. A győzteseket 2026 februárjában a díjkiosztó gálaesten ismerheti meg a közönség.
November első hetén adták át a magyarországi Nemzeti Művelődési Intézet rangos szakmai elismeréseit Lakiteleken. Sepsiszentgyörgy a Közösségeket Támogató Önkormányzat díjat, ezzel együtt egy 400 ezer forint értékű támogatást is elnyert.
Korán született gyerekeknek és szüleiknek szerveznek találkozót november 17-én, 12 órakor a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban. A koraszülöttek világnapján babaruhákat is lehet adományozni a kórháznak.
Ötmillió lej értékben újíthatja meg orvosi eszközállományát a baróti kórház a városi és a megyei önkormányzat, valamint a térségbeli települések támogatásával. A jelenleg zajló fejlesztések révén több tízezer erdővidéki ember jut minőségibb ellátáshoz.
Sepsiszentgyörgy Önkormányzata idén is meghirdette a Szent György Ösztöndíjat, amelyet 2010 óta évente ítélnek oda a legtehetségesebb végzős diákoknak.
A mai igényeknek megfelelő szabadidős és ifjúsági központot építene Kovászna Megye Tanácsa Zabolán. A Csipkés tábor jelenlegi főépületének helyére megálmodott létesítményt 3,5 millió eurós uniós támogatással valósítanák meg.
Őrizze meg a Tamási Áron Színház művész-színház jellegét, de nyisson eddig el nem ért célcsoportok felé – ezek az intézményfenntartó önkormányzat elvárásai az új igazgatóval, Albu Istvánnal szemben, aki a maga során bátran néz a kihívások elé.
Két gidófalvi lakos – egy nő és egy férfi – a rendőrséghez fordult, miután halálos fenyegetéseket kaptak egy üzenetküldő alkalmazáson keresztül. A rendőrség gyorsan intézkedett: az elkövetők ellen ideiglenes távoltartási végzést adtak ki.
Konfliktus alakult ki az egyik baróti iskolában egy negyedikes fiú új tanítónője és édesanyja között. Az anya szerint az addig jól teljesítő gyermeket az új pedagógus megalázó jelzőkkel illette. A szülő a fiút átvitte az erdőfülei iskolába.
Nyílt napot hirdetett a sepsiszentgyörgyi önkormányzat csütörtökre a Gondosóra-program iránt érdeklődőknek. Sokan éltek a lehetőséggel és már a kért iratokkal jelentkeztek, így kézhez is kapták az eszközt.
szóljon hozzá!