Hirdetés
Hirdetés

Újjáépült a Rákóczi-vár Gyimesbükkben, az ezeréves határon  

A gyimesiek régi álma valósul meg a Rákóczi-vár újjáépítésével, amely nemsokára teljesen készen áll. A több mint két éve kezdődött munkálatok befejezése után jövőben, építésének négyszázadik évfordulóján nyitják meg a látogatók előtt.

Kovács Attila

2025. október 16., 07:522025. október 16., 07:52

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

A gyimesiek régi álma valósul meg a Rákóczi-vár újjáépítésével, amely nemsokára teljesen készen áll. A több mint két éve kezdődött munkálatok befejezése után jövőben, építésének négyszázadik évfordulóján nyitják meg a látogatók előtt.

Kovács Attila

2025. október 16., 07:522025. október 16., 07:52

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

A romokban álló Rákóczi-vár újjáépítésének kezdeményezője a helybeli Deáky András nyugalmazott iskolaigazgató volt, aki lelkes önkéntesekkel, Salamon József plébánossal, Bilibók Ágostonnal, Szőcs László akkori alpolgármesterrel együtt, a Budafoki Kultúra Alapítvány támogatásával már több mint 15 éve kitűzte a célt, de számos akadállyal szembesültek.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Hosszas folyamat volt az engedélyek beszerzése

A költségek előteremtésére közadakozás indult, számos magyarországi adományozó is a szándék mellé állt. Bíró Gábor kutatásait, a bécsi levéltárból származó dokumentumokat, korabeli rajzokat is felhasználva készítette el az első terveket Esztány Győző műépítész. Közben

Hirdetés
régészeti feltárást is végeztek a területen, elhordták a felgyülemlett hordalékot és földet, így a vár megmaradt romjai teljes egészében láthatóvá váltak.

Az első építkezési engedélyt 2016-ban kapta meg a község a várrom helyreállítására Bákó Megye Tanácsától. Miután közbeszerzési eljárást írtak ki a kivitelezésre, 2017-ben kiderült, hogy az építkezési engedély érvényessége lejárt, mert az illetékes elfelejtette azt meghosszabbíttatni.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Emiatt az összes szakhatósági jóváhagyást és az építkezési engedélyt újra kellett igényelni, 2019-ben még az utóbbit várták. A következő évben eldőlt, hogy pályázati támogatásra van szükség a munkálatokhoz.

Az újonnan megválasztott Oltean Péter polgármester vezette hivatal naprakésszé tette a kiviteli terveket egy jászvárosi cég segítségével, új szakhatósági jóváhagyásokat szerzett be.

„Ez majdnem másfél évbe telt, mert rengeteg akadály merült fel. A legnehezebb volt a vasúttársaság jóváhagyását megszerezni, azért nem akarták ezt, mert közel van a lépcső a vasútvonalhoz. Két galaci és két bukaresti út után kaptunk egy olyan megoldást, hogy egy vaslépcső készült oldalról. Ez nem a mi akaratunkon múlt, de ezzel tudtuk megszerezni az engedélyt” – vázolta a polgármester.

korábban írtuk

Megvan a pénz a Rákóczi-vár újjáépítésére
Megvan a pénz a Rákóczi-vár újjáépítésére

6,7 millió lejes finanszírozást hagyott jóvá a fejlesztési minisztérium a gyimesbükki Rákóczi-vár újjáépítésére – közölte a hírt az RMDSZ honlapja. A munkálatot két év alatt szeretnék befejezni.

A költségek biztosítására pedig az Országos Beruházási Társasághoz (CNI) nyújtott be pályázatot a község. 2021-ben a Cseke Attila vezette fejlesztési minisztérium ennek támogatásáról döntött, több mint 6 millió lejt irányozva elő a költségekre.

Idézet
Meg kell jegyezni, hogy ha nem lett volna az RMDSZ kormányon, ezt soha senki nem tudta volna újraépíteni, elképzelések és pénz ellenére sem”

– fejtette ki Oltean Péter.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Két éve láttak munkához

Elhúzódó közbeszerzési eljárások, óvások és per után végül 2022 novemberében írták alá a kivitelezési szerződést, amely a becsültnél kisebb összeget tartalmazott.

A munkálat 2023-ban kezdődött el, most pedig már nemcsak a korhű építőanyagból, kőből készült falak állnak, a tető is a helyén van,

az épület alsó szintjén berendezésre vár a kiállítóterem, az emeleten a kávézó, legfelül pedig a csodás kilátást biztosító terasz.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

A már említett fémlépcső kizárja azt a lehetőséget, hogy a vasúti őrház felől, a síneken áthaladva közelítsék meg a látogatók a várat. Az odajutáshoz a vasútvonal alatt vezető úton kell haladni, és ott kezdődik az új lépcső, amely jobb oldalról csatlakozik a felfelé vezető kőlépcsőhöz, amelynek legalsó szakaszát lezárták. A községvezető szerint

közel 5 millió lejbe került végül a beruházás, amelyhez a község közel 1 millió lejjel járult hozzá.

A korábban a Pro Gyimes Egyesület által az újjáépítésre gyűjtött pénzt, 42 ezer eurót átadták az önkormányzatnak – tudtuk meg. „Köszönjük a sok adományozónak, akik ezt erre felajánlották, ezt mind az újjáépítésre fordítottuk” – emelte ki a polgármester.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Hozzátette, a várhoz vezető út aszfaltozását is támogatásként végezte el a csíkszeredai ING Service cég. A munkálatok 95 százaléka elkészült, már csak kisebb tennivalók maradtak.

Készülnek a kerek évfordulóra

A megnyitás pontos dátuma még nem ismert, de

jövőben, építésének 400. évfordulóján mindenképp kitárja kapuit a látogatók előtt az újjáépített Rákóczi-vár.

Ezt az önkormányzat fogja működtetni, és egyelőre úgy tervezik, hogy május 1. és október között fogadja az érdeklődőket, a késő ősztől kora tavaszig terjedő időszakban zárva lesz, az igények függvényében viszont ez változhat. Belépődíj is lesz, ezt a létesítmény fenntartására fordítják majd, amely nem kis összegbe kerül – tudtuk meg.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Érdekességként említette Oltean Péter, hogy a magyarországi látogatók mellett sok román ember is érdeklődik, és várhatóan a turizmus szempontjából nemcsak Gyimesbükk, de Palánka is tud építeni erre, mert Bákó megyében ez az egyedüli vár, amelyet felújítottak.

Őrtoronynak épült

A várat Bethlen Gábor erdélyi fejedelem építtette 1626 körül őrtoronyként, az építményt a 18. század elején II. Rákóczi Ferenc fejedelem megerősíttette, akkor kapta ma is használt nevét. A vár hármas szerepet töltött be, egyrészt őrhely volt, másrészt vámszedőhelyként használták, 1710 után pedig vesztegzárként is. A várhoz egykor 134 lépcsőfok vezetett, azonban a vasútvonal építésekor egy részét lebontották, így mára 96 lépcsőfok maradt.

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Gazdát cserélt a csíkszeredai bevásárlóközpont

A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.

Gazdát cserélt a csíkszeredai bevásárlóközpont
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Útlezárásokra kell számítani a Hargitafürdőre vezető úton a hétvégén

Több órára lezárják szombaton és vasárnap a Tolvajos-tető és Hargitafürdő közötti útszakaszt a Hargita Hill Climb Challenge edzései és futamai miatt.

Útlezárásokra kell számítani a Hargitafürdőre vezető úton a hétvégén
2026. június 11., csütörtök

Élő műtét és jubileum: tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat

Tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat július 2–5. között. A jubileumi rendezvényen hazai és magyarországi szakemberek osztják meg tapasztalataikat, és a nagyközönség számára is lesznek előadások.

Élő műtét és jubileum: tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat
2026. június 11., csütörtök

Szabadtéri meccsnézéseket szerveznek Csíkszeredában

Több mint egy hónapon át, június 11. és július 19. között közösségi meccsnézést szerveznek Csíkszereda központjában.

Szabadtéri meccsnézéseket szerveznek Csíkszeredában
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Már évi 740 ezer vizsgálatot végeznek, új helyre költözött a csíkszeredai kórház laboratóriuma

Korszerűbb körülmények között, a Poliklinika első emeletén működik tovább a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi laboratóriuma, ahol helyet kaptak a mikrobiológiai laboratórium európai uniós támogatásból, újonnan vásárolt műszerei is.

Már évi 740 ezer vizsgálatot végeznek, új helyre költözött a csíkszeredai kórház laboratóriuma
2026. június 11., csütörtök

Jövőben készülhetnek az új csíkszeredai városbejárati elemek

A következő évben kezdődhet el Csíkszereda városbejáratainál az új, a városlakók tetszését elnyerő arculati elemek építése. Az ötletpályázat nyomán legjobbnak ítélt elképzelés alapján idén a műszaki terveket szeretnék elkészíttetni.

Jövőben készülhetnek az új csíkszeredai városbejárati elemek
2026. június 09., kedd

Kalákában fogtak hozzá a borzsovai fürdő részbeni felújításához

Megérett a borzsovai fürdő a felújításra, ezért a Csík Metropoliszövezet Egyesület, a csíkborzsovai közbirtokosság és a szépvízi önkormányzat összefogásával kedden kalákában fogtak hozzá a részbeni rendbetételéhez.

Kalákában fogtak hozzá a borzsovai fürdő részbeni felújításához
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Egymásnak ellentmondó ítéletek a Csukás-tó területének kisajátítása kapcsán

Két, egymással teljesen ellentétes ítélet született a tusnádfürdői Csukás-tó területének kisajátítása ügyében, az egyik a volt tulajdonosnak, a másik az önkormányzatnak adott igazat. Ezért egyelőre a tó jogi helyzete nem változik.

Egymásnak ellentmondó ítéletek a Csukás-tó területének kisajátítása kapcsán
2026. június 08., hétfő

Megérett a felújításra és cserére a csíkszeredai városbútorzat

Tönkrement, megrongált utcabútorzatok és gyalogos-útburkolatok rontják Csíkszereda központjának látványát. A városháza feladatai közé tartozik a köztéri elemek folyamatos karbantartása, helyenként azonban még a gyakori javítgatás sem segít.

Megérett a felújításra és cserére a csíkszeredai városbútorzat
2026. június 06., szombat

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó

Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó
Hirdetés