
Fotó: Borbély Fanni
Ilie Bolojan kormányfő pénteken a helyi és központi közigazgatás reformjának fontosságát hangsúlyozta, megjegyezve, hogy hamarosan meghatározzák azt az alkotmányos módot, amellyel meg lehet tiltani az állami fizetés és a nyugdíj halmozását.
2025. október 03., 17:402025. október 03., 17:40
„Az állami fizetés és a nyugdíj halmozásának betiltása fontos elem, amelyet véleményem szerint gyakorlatba kell ültetnünk. És meg fogjuk találni az alkotmányos formulát ennek megvalósításához” – jelentette ki Bolojan a miniszterelnöki mandátumának első 100 napjáról tartott beszámolójában.

A hivatalba lépése óta eltelt 100 napban a kormány meghozta a Románia pénzügyi hitelességének visszaszerzéséhez szükséges intézkedéseket – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kifejtette, a jelenlegi helyzetben „két olyan állandó tényező van, amelyet egyetlen kormány sem lesz képes elkerülni” az elkövetkező időszakban: a bevételek növelése és a működési költségek csökkentése. Ezek az intézkedések biztosítják a „kiegyensúlyozott költségvetést” és a beruházások finanszírozását – szögezte le. Kiemelte továbbá, hogy
Ennek célja nem csupán a szolgáltatások minőségének javítása, hanem a költséghatékonyság növelése is, amely a költségek csökkentését és az állások számának a realitáshoz való igazítását jelenti – írja az Agerpres.
A miniszterelnök szerint jelentős költségcsökkentéshez vezetne egyes hatóságok és ügynökségek, vagy dekoncentrált intézmények összevonása vagy fúziója. Bolojan a mezőgazdasági minisztériumot hozta fel példaként, amelynek minden megyében egy sor intézménye van, és ezek fúziója révén jelentősen csökkenne a vezetői tisztségek száma, és egy helyre kerülne az ügyfélfogadás, megkönnyítve a lakossági ügyintézést.
A kormányfő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a jobb adóbeszedés biztosításához fokozni kell az adócsalás elleni küzdelmet és be kell fejezni a digitalizációt.
Ehhez továbbra is be kell tartanunk a pénzügyi fegyelmet, be kell fejeznünk az ANAF és a vámhatóság digitalizációját, és határozottan fel kell lépnünk az adócsalás ellen. (...) És fel kell számolnunk a feketemunkát” – hangsúlyozta Ilie Bolojan.
Terepre küldené az irodából a rendfenntartó erők dolgozóit
A kormányfő a közrendvédelem reformját is szorgalmazta, amelynek eredményeként kevesebb alkalmazott dolgozna a diszpécserközpontokban vagy a különböző objektumok őrzésében, viszont több ember lenne a terepen. Elmondta: a belügyminisztérium által a napokban bemutatott tervezet jelenti a reform alapját. Kiemelte: jelenleg közel 10 000 csendőr különböző objektumok őrzésére van beosztva, ha pedig 20–30 százalékukat átirányítanák a terepre, sokkal nagyobb lenne a közbiztonság a problémás helyeken. Szorgalmazta ugyanakkor a diszpécserrendszerek integrációját, mivel – mint magyarázta – a diszpécserszolgálatok vagy irodák alkalmazottainak számának csökkentésével szintén növelni lehet a terepen szolgálatot teljesítő rendfenntartó erők számát.
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.
A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.
A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.
Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.
Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
3 hozzászólás