Biró Rozália lesz a miniszterelnök-helyettes

Biró Rozália lesz a miniszterelnök-helyettes

Nem hozott meglepetést a Szövetségi Állandó Tanács csütörtöki ülése: az RMDSZ Kelemen Hunor elnököt indítja az őszi államfőválasztáson, továbbá Biró Rozália szenátort jelöli a kormányfő-helyettesi és kulturális miniszteri tisztségre. Kelemen kérdésünkre elmondta: tisztában van vele, hogy a többségi lakosság nem választana meg államfőnek nem román nemzetiségű politikust, a megmérettetés azonban jó alkalom, hogy a magyarság hallassa a hangját.

Rostás Szabolcs

2014. július 17., 19:212014. július 17., 19:21

Nincsenek illúziói Kelemen Hunornak afelől, hogy bejut a novemberben rendezendő államfőválasztás második fordulójába, szerinte azonban a megmérettetésen való indulása kiváló alkalom az erdélyi magyar közösség érdekeinek, törekvéseinek bemutatására.

Az RMDSZ elnöke azután nyilatkozott erről a Krónikának, hogy a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) csütörtökön eldöntötte: 2009-hez hasonlóan őt indítja az elnökválasztáson. A 35 fős testület kolozsvári ülését követő sajtótájékoztatóján a politikus a Krónika kérdésére elmondta, nem lepte meg annak a felmérésnek az eredménye, miszerint a romániai lakosság 65 százaléka fontosnak tartja, hogy az ország leendő államfője román nemzetiségű legyen.

„Ha a fennmaradó 35 százalék rám szavazna, bejutnék a második fordulóba, de azzal is tisztában vagyunk, hogy a román társadalom nem választana meg nem ortodox vallású elnökjelöltet sem. Éppen ezért nem az az elsődleges célunk, hogy bejussak a második fordulóba, hanem hogy elmondjuk, mit gondolunk erről az országról, az erdélyi magyarságról” – jelentette ki a szövetségi elnök, aki szerint a megmérettetés jó alkalom arra, hogy az RMDSZ hallassa a hangját, és be tudja mutatni az erdélyi magyarság törekvéseit a román közvélemény előtt.

Hozzátette, az is a jelöltállítás mellett szól, hogy 25 éven keresztül bebizonyosodott: egyetlen román párt vagy politikus sem tűzi programjára, nem foglalkozik az erdélyi magyarság specifikus kérdéseivel, sőt inkább szavazatszerzésre használják fel a magyarellenességet. (Az RMDSZ 1996 óta minden elnökválasztáson saját jelöltet indított: 1996-ban és 2000-ben Frunda György szenátort, 2004-ben Markó Béla akkori RMDSZ-elnököt, 2009-ben pedig a szövetség ügyvezető elnöki tisztségét betöltő Kelemen Hunort).

Kérdésünkre, hogy a szövetség kit támogatna a második fordulóban a két legesélyesebb jelölt, Victor Ponta és Klaus Johannis közül, Kelemen azt javasolta, ezt majd novemberben firtassuk, most ugyanis azt sem tudni biztosan, indul-e a kormányfő és a nagyszebeni polgármester.

Mint ismert, Kelemen egy héttel ezelőtt bejelentette, a szociáldemokratákkal a Minority Safepack elnevezésű európai polgári kezdeményezés kapcsán támadt nézeteltérés miatt augusztus elsejei hatállyal lemond a kormányfőhelyettesi és kulturális miniszteri posztról. Lapunk ennek kapcsán csütörtökön arról is faggatta az RMDSZ elnökét, hogyan kommentálja ama kollégái nyilatkozatát, akik szerint azért nem indokolt a szövetség távozása a kormányból, mivel Kelemen magánemberként írta alá a kisebbségvédelmi javaslatcsomagot.

„A kezdeményezést a nemzetközi partnereinkhez hasonlóan csak magánemberként írhattam alá, ez az európai eljárás. Ehhez azonban szükség volt az RMDSZ döntésére, és a szövetségben mindenki felvállalja a kezdeményezést, hosszú távú programunkban is benne marad” – jelentette ki a politikus.

Aki bejelentette azt is, hogy a SZÁT Biró Rozália szenátort, az alakulat miniparlamentjeként működő Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) elnökét jelöli miniszterelnök-helyettesnek, egyben kulturális miniszternek. Kelemen rámutatott, az alapszabály szerint az SZKT elnöke politikai értelemben a második ember az RMDSZ-ben, így természetes, hogy rá esett a választás.

A 49 éves Biró ezáltal Románia első női miniszterelnök-helyettese lesz, a politikus korábban Nagyvárad alpolgármestere volt két mandátumon keresztül. A SZÁT ülését követően elmondta, miniszterelnök-helyettesként a koalíciós megállapodást akarja gyakorlatba ültetni, a kulturális tárca vezetőjeként pedig folytatni kívánja elődje programját.

Újságírói kérdésre válaszolva Biró elmondta: 2010 óta érdek-összefonódás gyanúval vizsgálódik ellene a korrupcióellenes ügyészség az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) feljelentése alapján, de ügyében még nem született végső döntés. Biró ellen amiatt indult eljárás, mert alpolgármestersége idején az RMDSZ-közeli Partium Alapítvánnyal kötött ingatlanbérleti szerződést a nagyváradi városháza, az alapítvány egyik alapítója pedig éppen az RMDSZ politikusa volt.

Kiss Sándor, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöke a SZÁT-ülést követően érdeklődésünkre úgy vélekedett, Biró Rozália – aki egykori üzlettársa, felesége révén pedig rokona – meg fog felelni az új tisztségek által támasztott elvárásoknak. „Ő olyan ember, akinek van bátorsága meghozni a döntéseket. Politikusként, vállalkozóként és az RMDSZ Nőszövetségében is eljutott a csúcsra. Én hiszek benne, hogy egy nő bármilyen funkciót betölthet” – állapította meg Kiss Sándor, hozzátéve: Birónak ennek ellenére nincsenek olyan ambíciói, hogy esetleg az RMDSZ-en belül is a csúcsra, azaz az elnöki posztra pályázzon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Nem sok jót jósol a Brazíliában bejegyzett közvélemény-kutató

A Romániának járó európai parlamenti mandátumok legalább felére számító, választási szövetségre lépett bukaresti kormánypártok a voksok alig 31,6 százalékát szerezhetik meg június 9-én – derült ki egy friss felmérésből.

Nem sok jót jósol a Brazíliában bejegyzett közvélemény-kutató
2024. április 11., csütörtök

Ennyi párt és független jelölt indul az EP-választáson Romániában

Tizenöt párt, választási és politikai szövetség nyújtotta be a Központi Választási Irodához (BEC) az európai parlamenti (EP-) választásokon induló jelöltjeinek listáját. Emellett hét független jelöltet is iktattak.

Ennyi párt és független jelölt indul az EP-választáson Romániában
2024. április 11., csütörtök

Kezdődik a beiratkozás az előkészítő osztályokba: így néz ki a menetrend

Április 11-től május 14-ig fogadják a tanintézetek a beiskolázási kérelmeket az előkészítő osztályba történő beiratkozás első szakaszában.

Kezdődik a beiratkozás az előkészítő osztályokba: így néz ki a menetrend
2024. április 10., szerda

Ma van az utolsó nap, amikor EP-képviselőjelöltnek lehet jelentkezni

Szerda az utolsó nap, amikor a pártok még leadhatják az európai parlamenti jelöltlistájukat a Központi Választási Irodához (BEC).

Ma van az utolsó nap, amikor EP-képviselőjelöltnek lehet jelentkezni
2024. április 09., kedd

Száműzik a játéktermeket a 15 ezer fősnél kisebb településekről

Elfogadja a képviselőház keddi ülésén azt a törvénytervezetet, amely megtiltja a játéktermek működtetését a 15 ezer fősnél kisebb településeken – jelentette be az alsóház ügyvivő házelnöke.

Száműzik a játéktermeket a 15 ezer fősnél kisebb településekről
2024. április 08., hétfő

Szinte mindenki ismeri már Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszert

A romániaiak egynegyede gyakran visszaváltja a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) logójával ellátott italcsomagolásokat – derül ki a Kantar hétfőn közzétett felméréséből.

Szinte mindenki ismeri már Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszert
2024. április 07., vasárnap

Hivatalos végeredmény a szlovák elnökválasztáson: Peter Pellegrini győzött

Kiemelkedő választási részvétel mellett Peter Pellegrini, a szlovák parlament és a második legnagyobb kormánypárt, a Hang (Hlas-SD) elnöke nyerte a szlovák elnökválasztás második fordulóját, így június 15-től ő lesz Szlovákia új államfője.

Hivatalos végeredmény a szlovák elnökválasztáson: Peter Pellegrini győzött
2024. április 07., vasárnap

Itt és ekkor láthatjuk a hétfői teljes napfogyatkozást

Az Amerikai Egyesült Államok tizenöt államában készülnek a hétfői teljes napfogyatkozásra és az érkező több millió turista fogadására. A rendkívüli természeti jelenséget mi is megcsodálhatjuk online.

Itt és ekkor láthatjuk a hétfői teljes napfogyatkozást
2024. április 07., vasárnap

A kortársbántalmazásról: a büntetésnek nem a megtorlás a célja

Történhet iskolában, online térben, de játszótéren vagy szórakozóhelyen is, méghozzá a kívülállók számára sokszor észrevétlenül. Az úgynevezett bullying, magyarul bántalmazás áldozatait egy életen át kísérik a traumák.

A kortársbántalmazásról: a büntetésnek nem a megtorlás a célja
2024. április 05., péntek

Nemzetközi hadgyakorlat kezdődik hétfőn a Dunán és a Fekete-tengeren

Nagyszabású nemzetközi hadgyakorlat kezdődik hétfőn a Fekete-tengeren, a Dunán és a Duna-deltában több mint 2200 katona részvételével – közölte pénteken a román védelmi minisztérium.

Nemzetközi hadgyakorlat kezdődik hétfőn a Dunán és a Fekete-tengeren
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!