19 millió román állampolgárt várnak az urnákhoz

19 millió román állampolgárt várnak az urnákhoz

Fotó: Mihály Csaba

Csaknem 19 millió román állampolgárt várnak az urnákhoz a vasárnap zajló parlamenti választásokon. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) legfrissebb adatai szerint szombaton összesen 18.881.604 személy szerepelt a választói névjegyzékben, beleértve azokat is, akik december 11-én töltik be 18. évüket.

Székelyhon

2016. december 11., 09:392016. december 11., 09:39

Az AEP által szolgáltatott adatok értelmében december 10-én 18.263.876, romániai állandó lakhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező választópolgár szerepelt a névjegyzékben. A külföldön élő román állampolgárok közül 4.197-en a lakóhelyükhöz közel eső szavazókörzetben való voksolást, 8.889-en pedig a levélszavazást jelölték meg opcióként, amikor regisztráltak az elektronikus választói névjegyzékbe – foglalta össze az Agerpres.

A parlamenti választásokra országos szinten 43 választókerületet alakítottak ki: minden megyében egyet-egyet, egyet a fővárosban és egyet a külhoni román állampolgárok számára.

A Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint összesen 6.477 jelölt szállt versenybe parlamenti mandátumért, a képviselői helyekre 4.251-en, a szenátori mandátumokra 2.226-an pályáznak.

A 2016-os parlamenti választásokon ismét a pártlistákon alapuló arányos választási rendszert alkalmazzák. A mandátumok számát lakosságarányosan szabták meg: a képviseleti norma szerint 73.000 lakosra kell jutnia egy képviselőnek és 163.000 lakosra egy szenátornak.

7 órától 21 óráig lehet voksolni. 21 órakor a körzeti választási irodák elnökei lezárják a szavazást, és elrendelik a körzetek bezárását. Azok, akik 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak, még leadhatják voksukat.

Minden szavazati joggal rendelkező állampolgár abban a szavazókörzetben voksolhat, amelyikhez állandó lakhelye vagy bejelentett tartózkodási helye alapján tartozik.

Amennyiben a szavazópolgár a választások napján a lakóhelyétől eltérő, de ugyanahhoz a választókerülethez (megyéhez) tartozó településen tartózkodik, annak bármely szavazókörzetében élhet alkotmányos jogával.

A romániai állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok a következő, a választások napján érvényes iratok valamelyikének felmutatásával voksolhatnak a lakóhelyüknek megfelelő szavazókörzetben: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).

Mindenki szavazhat, aki a választások napjáig betöltötte a 18. életévét.

Nem szavazhatnak a választójog gyakorlásától eltiltott szellemi sérültek, illetve azok a személyek, akiktől jogerős bírói ítélettel vonták meg ezt a jogot. Mindenki csak egy alkalommal szavazhat, saját nevében. A más személy nevében való voksolást tiltja a törvény.

Pótlistára a választások napján az iratkozhat fel, aki iratokkal bizonyítja, hogy állandó lakcíme vagy tartózkodási helye alapján az adott szavazókörzethez tartozik, noha nem szerepel a névjegyzékben; aki a voksolás napján ugyanahhoz a választókerülethez (megyéhez) tartozó településen tartózkodik, ahol lakcíme alapján jogosult szavazni; a választási irodák tagjai, a számítógép-kezeléssel és rendfenntartással megbízott személyek, amennyiben állandó lakhelyük vagy tartózkodási helyük ugyanabba a választókerületbe szól; a választási versenyben részt vevő jelöltek, amennyiben az adott választókerületben jelöltették magukat.

A mozgáskorlátozottak vagy az ágyhoz kötött betegek írásban mozgóurnát igényelhetnek a tartózkodási helyükhöz legközelebb eső szavazókörzet elnökétől, a betegséget vagy mozgásképtelenséget igazoló orvosi iratok csatolásával. A körzeti választási iroda legalább két tagja kiszáll hozzá az urnával, illetve a szavazólapokkal és a VOTAT feliratú bélyegzővel.

Egy szavazókörzetnek egyetlen mozgóurnája lehet, amelyet kizárólag a szavazókörzeti választási iroda tagjai szállíthatnak, belügyminisztériumi személyzet védelme alatt.

Mielőtt a körzeti választási iroda tagjai kiszállnak a mozgóurnát igénylő választópolgárhoz, az elnöknek ellenőriznie kell, hogy az illető aznap nem élt-e már szavazati jogával.

Urnazáráskor, azaz 21 órakor a mozgóurnának a szavazóhelyiségben kell lennie.

A szavazókörzetekből kilépő választók megkérdezésén alapuló felmérés végzésére a Városi és Regionális Szociológiai Központ (CURS) és az Avangarde szociológiai kutatócsoport alkotta konzorcium, illetve a Romániai Értékelési és Stratégiai Intézet (IRES) kapott engedélyt.

A választási részvétel alakulását valós időben közli honlapján a Központi Választási Iroda a részvétel valós idejű követését és a választási csalások kiszűrését célzó informatikai rendszer segítségével.

A BEC emellett óránként jelentéseket közöl honlapján az urnákhoz járult állampolgárok számáról, korosztály, nemek és lakókörnyezet szerinti lebontásban is.

Urnazárást követően a BEC közölni fogja honlapján a választások ideiglenes eredményeit. Az egyes szavazókörzetekben kitöltött jegyzőkönyvek adatait december 11-én éjféltől kezdik el közzétenni.

A választások részleges eredményeit december 12-étől kezdődően a végleges eredmények kihirdetéséig naponta ismertetik, a következő időpontokban: 10 órakor a 8 órai adatok alapján, 12 órakor a 10 órai adatok alapján, 17 órakor a 15 órai adatok alapján, 20 órakor a 18 órai adatok alapján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 18., csütörtök

Svédország hegyei közt cserélnek tapasztalatot a romániai hegyimentők

A Salvamont Románia is részt vesz a Gorj, Maros és Argeș megyei hegyimentők képviselőivel azon a nemzetközi, sípályás mentésekről szóló kongresszuson, amelyet április 19–28. között rendeznek meg a svédországi Riksgränsen síközpontban.

Svédország hegyei közt cserélnek tapasztalatot a romániai hegyimentők
2024. április 18., csütörtök

Ennyi jelölttel vág neki az önkormányzati választásoknak az RMDSZ

A Szövetségi Állandó Tanács csütörtöki ülésén véglegesítette önkormányzati jelöltlistáit az RMDSZ – adja hírül közleményében a szövetség.

Ennyi jelölttel vág neki az önkormányzati választásoknak az RMDSZ
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legnagyobb infláció

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta, zsinórban harmadszor.

Márciusban is Romániában volt a legnagyobb infláció
2024. április 17., szerda

Ha nem elég a lehűlés, még árvízkészültséggel is számolni kell

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több megye folyóvizeire.

Ha nem elég a lehűlés, még árvízkészültséggel is számolni kell
2024. április 17., szerda

Öngyilkos lett Alvinc polgármestere, aki ellen korábban vádat emelt a DNA

Felakasztva találtak rá kedden a Fehér megyei Alvinc község polgármesterére, Petru Ioan Barbura.

Öngyilkos lett Alvinc polgármestere, aki ellen korábban vádat emelt a DNA
2024. április 17., szerda

Bővülnek a fogyatékkal élők önálló életviteli lehetőségei

Egy újonnan elfogadott törvénytervezet szerint a vakvezető kutyák mindenhová elkísérhetik gazdájukat, ugyanakkor költségmentessé vált a fogyatékkal élők igényei szerinti gépjárműátalakítás is.

Bővülnek a fogyatékkal élők önálló életviteli lehetőségei
2024. április 16., kedd

Országos takarítási napot kezdeményez Tánczos Barna szenátor

„Legyen minden évben szeptember harmadik szombatja országos takarítási nap – erről nyújt be kedden törvénytervezetet a parlamentben Tánczos Barna szenátor, az RMDSZ képviseletében.

Országos takarítási napot kezdeményez Tánczos Barna szenátor
2024. április 16., kedd

Az áprilisi hétfő, ami egy forró nyári napnak is elment volna

Mielőtt még ideérne a csapadék és a vele járó lehűlés, nézzünk vissza egy pillanat erejéig a hétfői hőmérsékleti értékekre, ami az Országos Meteorológiai Igazgatóság hőtérképe alapján akármelyik nyári napnak is elment volna.

Az áprilisi hétfő, ami egy forró nyári napnak is elment volna
2024. április 15., hétfő

Mobilalkalmazással segítik a kiskereskedőket az italcsomagolások visszaváltásában

Az italcsomagolások betétdíjas rendszerét (SGR) működtető ReturRO elérhetővő tette a kiskereskedők számára a csomagolások kézi visszaváltását hatékonyabbá tevő mobil alkalmazást.

Mobilalkalmazással segítik a kiskereskedőket az italcsomagolások visszaváltásában
2024. április 15., hétfő

Románia az EU harmadik legnagyobb olajtermelő országa

Az Európai Unió három legnagyobb nyersolajtermelő országa 2022-ben Olaszország (4,5 millió tonna), Dánia (3,2 millió tonna) és Románia (3 millió tonna) volt – közölte hétfőn az Eurostat.

Románia az EU harmadik legnagyobb olajtermelő országa
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!