Nem mindennapi pillanatoknak lehettek szemtanúi, akik pénteken délután Székelyudvarhelyen kilátogattak a sétatéri stadionba.

Pál Gábor

2014. július 26., 19:292014. július 26., 19:29

2014. július 27., 17:492014. július 27., 17:49

Körülbelül 600 személy követte figyelemmel a helyszínről a sporteseményt, melyen Székelyföld női labdarúgó válogatottja Magyarország nemzeti tizenegyét fogadta. Fontos sporttörténelmi megmozdulás, hiszen ilyenre még nem volt példa: először öltötték magukra mezüket a székely lányok, akik ráadásul egy olyan csapattal csaptak össze, mellyel egy nemzethez tartoznak.

Már a meccset megelőzően majálisos hangulat alakult ki a pálya körül – szerencsére az időjárás is kedvezett a találkozónak, mindvégig sütött a nap. A székely lányok hozzátartozói kitartóan biztatták a vendéglátókat, még a marosvásárhelyi csapattól érkező játékosokat is elkísérték családtagjaik. A nézőtér mögött feszesen tündökölt a két zászló, valamint a pályát körülvevő kerítésre is feltűztek néhány lobogót.

A találkozó előtt elénekelték a Székely himnuszt és a Himnuszt a Székely Dalegylet férfi kórusának kíséretével, majd kezdődhetett a meccs, melynek alaphangulatát a Székely Medvék-szurkolócsapat biztosította. A székely válogatott kezdőjében öt játékos kapott helyet a Vasas Feminától, öt a Marosvásárhelyi ASA-tól és egy az olasz Riviera di Romagna Calcio Femminile csapatából. Természetesen a későbbiekben mindenki pályára léphetett a kispadról.

Nem kellett sokat várni az első gólra, Magyarország a 8. percben megszerezte a vezetést: Kaján Zsanett a védőit lerázva a labdával befutott a kapu elé, és közelről Kajtár Linda mellett a hálóba gurított. Tíz perc sem telt el, és újból zörrent a székelyek hálója, Kaján kettőre növelte előnyüket, majd félidő előtt Nagy Lilla is betalált, így szünetben hárommal vezetett Magyarország válogatottja. Pihenő után ott folytatódott a játék, ahol az első félidőben abbamaradt: az 58. percben Sipos Lilla egy védelmi hibának köszönhetően négyre növelte a fehérmezesek előnyét, és az utolsó sípszó előtt tíz perccel Kádár Anita állította be a végeredményt: 5–0-ra nyert Magyarország válogatottja.

Székelyföld csapatának alig volt helyzete, az első félidő végén egy szabadrúgásnál Ambrus Beáta lövésénél a keresztlécről kifelé pattant a labda. Más említésre méltó lehetőségük nem igazán adódott. A hangulat viszont jó volt, és a nagyarányú vereség ellenére túlságosan nem búslakodtak a szurkolók, habár jobban szerették volna, ha Székelyföld válogatottja nyerni tud. Akárcsak a férfiak, a lányok is kikaptak a bemutatkozó mérkőzésükön (a székely férfi válogatott is két héttel ezelőtt játszotta első mérkőzését, melyen 6–0-ra kikapott a Debrenceni VSC együttesétől).

„Ez egy nagyon fontos mérkőzés volt számunkra, elsősorban az érzelmi töltöttsége miatt. Nagyon örülünk ennek a meghívásnak, és bízunk benne, hogy mihamarabb vissza tudjuk hívni a székely csapatot” – közölte a mérkőzés után Markó Edina, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

„Szeretnék gratulálni a lányainknak, kitették a szívüket a pályán. Sajnos azok a klubok, melyekből összeválogattuk a játékosokat, csak hétfőn kezdték el az edzéseket. Ebből adódóan gondjaink voltak az erőnléttel. Próbáltunk játszani is, de ez jött ki belőle. Reméljük, hogy a következő meccs jobban fog sikerülni” – foglalta össze a találkozót Székely János, Székelyföld válogatottjának edzője.

Barátságos női labdarúgó mérkőzés:
Székelyföld–Magyarország 0–5 (0–3)
Székelyföld: Kajtár –Göder, Sárosi, Miklós, Máté – Sinka, Ambrus, Balázs Cs., Papp, – Bálint R., Sipos (játszottak még: Péter K., Dávid, Bíró E., Krall, Caldare, Bajkó, Rusz, Bartalis, Bíró, Geréd).
Magyarország: Bíró – Szeith, Császár, Gáll, Incze – Papp, Vágó, Nagy, Hummel-Smeczer – Kaján, Pádár (játszottak még: Zimány-Kovács, Sipos, Marsai, Tálosi, Szabó, Szőcs, Vidács, Pinzi).
Vezették: Bajkó Barna (Csíkszereda), Szabó Attila (Székelyudvarhely), Simó Zoltán (Székelykeresztúr), illetve Benedek András (Székelyudvarhely)
Gólszerzők: Kaján Zsanett (8., 17.), Nagy Lilla (40.), Sipos Lilla (58.), Pádár Anita (85.)