Amikor a pszichológus segíthet

Makkay József 2017. január 14., 19:19 utolsó módosítás: 2017. január 15., 11:00

Pszichológushoz vagy pszichiáterhez forduljon a lelki és a pszichikai panaszokkal küzdő beteg? A sokak által feltett kérdésre lapunk külső munkatársa, dr. Plesek Zoltán kolozsvári pszicho­tera­peuta válaszol.

Amikor a pszichológus segíthet
galéria


– Mennyire járnak manapság az emberek pszichológushoz?

– Az emberek első alkalommal általában nem örülnek annak, ha lelki problémáikkal szakemberhez kell fordulniuk. A pszichoterápia a laikus számára nem átlátható, nem tudják, mire számítsanak, és sok az előítélet. A terapeuta magával egyenlő szinten kezeli kliensét, nem alakul ki a szakértő és alárendelt viszony, mint a hagyományos orvoslásban, ami sok ember számára eleve furcsa. Ők azt várják, hogy a szakember mondja meg, mit kell tenni. A neveltetésünkkel függ össze, hogy jobban hiszünk a gyógyszeres kezelésekben, mint a például a pszichoterápiában. Az egyiket értjük, a másikat nem. Az orvostudomány hozadékaként alakult ki az a tudat, hogy a tabletta vagy az injekció meggyógyít. Az a tény, hogy minden pszichológiai kezelés valamilyen formában vissza van vetítve az emberre – kiderül, hogy a panaszosnak kell bizonyos dolgokban megváltoznia –, számunkra kultúridegen. A pszichoterápiás folyamat esetenként hosszú hónapokig, de akár évekig eltarthat, mi viszont nem vagyunk hozzászokva ahhoz, hogy ennyi ideig várjunk a gyógyulásra. Máskor viszont sokkal hamarabb megoldódnak a gondok, mint gondolnánk.

– Mikor tud tanácsadással segíteni a pszichológus, és mikor van szükség hosszabb idejű pszichoterápiára?

– Tanácsadóként a pszichológus olyan hipotéziseket mondhat a hozzá forduló betegnek, amelyet a páciens önállóan képes életében alkalmazni legyen szó gyereknevelésről, párkapcsolati problémákról vagy enyhébb stresszzavarokról. Amikor viszont a védekező mechanizmusok és a tudatalatti folyamatok annyira összezavarják a beteg valóságpercepcióját, hogy bizonyos viselkedési modellekbe ragad bele – amiből nem tud kilépni –, a pszichoterápia segíthet. Ez a patologikus állapot részben a pszichológia és az orvostudomány területe. A kezeléseket képzett pszichoterapeuták végezhetik.

– Ha egy súlyosabb lelki zavarral küzdő betegnek azt mondja a pszichoterapeuta, hogy nagyon hosszú ideig kell kezelésekre járnia, vajon nem a rövidebb időt ígérő gyógyszeres kezelést választja egy pszichiáternél?

– Az eleve téveszme, hogy pirulákkal és injekciókkal mindent hamarabb meg lehet oldani. A pszichoterápiás kezeléshez kiegyezünk a beteggel, mert neki kell éreznie, hogy milyen gyakorisággal akar terapeutához járni. Régebben hetente háromszor vagy akár négyszer találkozott a terapeuta a pácienssel, manapság azonban a heti egy ülés terjedt el. A gyógyulási folyamat soha nem a terápiás üléseken történik, hanem a gyűlések között. Többféle pszichoterápiás módszer létezik. Ezek közül megemlítem a kognitív vonalat, amely leszögezi, hogy a lelki zavart a szakember hány ülésen akarja orvosolni. A klasszikus vonalak viszont ezt nem írják elő, mert abból indulnak ki, minden betegnek más a ritmusa. Pszichoterapeutától függ, hogy milyen módszert tart célravezetőbbnek. A betegnek lépésről lépésre kell eljutnia oda, hogy megnyíljon a terapeuta előtt. Nem tudhatjuk, hány ülésen hangzanak el azok a lényeges információk, amellyel el lehet indulni a változás felé. Romániában a kognitív terápia rendszerét fogadja el a betegbiztosító, mert a pénzügyi intézmény logikája azt tartja fontosnak, hogy mennyi pénzt kell fizetnie.

– A gyógyítás folyamatában mennyire működik együtt pszichiáter és pszichológus?

– Ez a kapcsolat nálunk nem igazán jellemző. A pszichológus, illetve a pszichoterapeuta munkája során felméri, hogy milyen szintű zavarokat tud pszichológiai tanácsadással, illetve pszichoterápiával kezelni, és a gyógyszeres beavatkozást igénylő, súlyosabb eseteket az elmegyó­gyászhoz irányítja. Ennek a fordítottja csak akadozva működik. A két szakember közötti kapcsolat Nyugaton épült ki igazán jó együttműködéssé, és vált széles körben elterjedté. Bár pénzügyi okokból ott is megfigyelhető, hogy a pszichiáterek munkájából egyre inkább kimarad a pszichoterápiás képzés és praxis. Azok az orvospszichiáterek, akik nálunk elvégezték a pszichoterápiás képzést, azért szorulnak háttérbe, mert csak a Romániai Pszichológusok Kollégiuma engedélyével lehet törvényesen pszichoterápiát folytatni. Ez csak Romániában van így, és ellentétes a pszichoterápia szakma logikájával.

– Említette a depressziót, amelyet egyre több szakember határoz meg népbetegségként. Ennek a lelki zavarnak a kezelése milyen mértékben a pszichoterapeuta és az elmegyógyász „felségterülete”?

– A depresszió azt jelenti, hogy az emberből kifogy az energia. Nincs energiánk munkára, emberi kapcsolatokra, mindennapi megszokott tevékenységeinkre, súlyos esetekben tisztálkodásra sem. Sokunknak vannak depresszív óráink , napjaink, mert traumák, veszteségek vagy egyéb rossz hírek érnek. Van, amit egy-két nap alatt feldolgozunk – levágják a fizetést, leváltanak egy beosztásból stb. –, de egy komolyabb haláleset vagy vesztességet több évig is magunkkal hurcolhatunk. Ezek a hangulati válságok normális jelenségek az ember életében. Van viszont egy szint, amikor a depresszió a mindennapi életünket ellehetetleníti. Az ember nem képes elvégezni a munkáját, nem tud figyelni, és itt kezdődnek a klinikai szintű bajok. A depressziónak három szintje ismert: mélydepresszióban a beteg még mozgásra is alig képes. Van úgy, hogy ha egy székbe teszik, ott marad, ha lefektetik, fekszik. A középszintű depresszió a legveszélyesebb: fájdalmas gondolatok kínozzák az embert, és komoly az öngyilkosság veszélye. Ez a két szint az elmegyógyászat térfele, ahol csak orvosilag, gyógyszerekkel lehet beavatkozni. Az enyhe klinikai depressziós szintben már lehet pszichoterápiával dolgozni, de követni kell a betegség fejlődését: ez deríthet fényt a kiváltó okokra, és javíthatja a gondolkodást, a beteg valóságlátását. A gyógyszer vegyileg blokkolja a depressziós folyamatokat anélkül, hogy módosítana a kiváltó okokon. Hosszú idő után a gyógyszeres kezelés komoly mellékhatásokkal jár, és kibillentheti egyensúlyából a szervezetet.

– Tehát a betegtől függ, hogy adott esetben milyen kezelést választ.

– Jobb helyeken a pszichoterápiás és a gyógyszeres kezelést úgy összesítik, hogy amikor az ember élete veszélyben van – tehát fennáll az öngyilkosság kockázata –, gyógyszeres kezeléssel avatkoznak be, amit a hosszabb távú pszichoterápiás kezelés vált fel, és ez együtt hatékonyabb lehet. Természetesen vannak jó pszichiáterek, akik ezt a módszert követik, és ezzel érnek el jó eredményt. Itt azon van a lényeg, hogy amikor a beteg valóságpercepciója még jó, akkor pszichoterápiával kell próbálkozni, de amikor már a saját biztonságát sem tudja garantálni, akkor elengedhetetlenek a gyógyszeres kezelések.

– Sok ellentmondásos hír terjeng arról, hogy bizonyos lelki és pszichikai betegségeket meg lehet gyógyítani, másokat viszont nem. Mennyire életre szólóak a lelki és pszichikai sérülések?

– A gyógyulás kérdése nagyon relatív. Egy pszichoterápián részt vett beteg számára a gyógyítási folyamat azt jelenti, hogy megérti önmagát és újraírja a valóságpercepcióját abban a világban, amelyikben él. Ezzel lecsökken a szenvedés szintje, azaz elmúlik a lelki szenvedés, a fájdalom. A depresszióból való gyógyultság nem feltétlenül azt jelenti, hogy megszűnik a beteg szomorúsága, hanem kontroll alatt tudja azt tartani. Szendi Gábor magyarországi pszichoterapeuta híressé vált könyvében, a Depresszióiparban többek között arról ír, hogy a gyógyszeres kezelés nagyon rossz arányban gyógyítja a depressziót. Egy ponton túl a mellékhatások annyira felerősödnek, hogy rossz életminőséget biztosítanak az éveken keresztül kontroll alatt tartott depresszió esetében is. Több súlyos pszichikai betegségen nem lehet pszichoterápiával segíteni, viszont lappangási időben a szkizofrén betegek önértékelési képességét éppen pszichoterápiával lehet megerősíteni. Ennek a gyógyításnak ilyen esetekben éppen az a feladata, hogy a beteg visszanyerje a saját erejébe vetett hitét és bizalmát, tehát integrálni lehessen őt a közösségbe.

– A rendszerváltás után Romániában virágkorát éli a pszichológusképzés, hiszen évi rendszerességgel több százas évfolyamok szerezhettek diplomát nemcsak román, hanem magyar nyelven is. Mennyire hígította fel a szakmát a túlképzés?

– Az igazság az, hogy pszichológia szakon nagyon sokan elvégzik a hároméves alapképzést, de csak keveseknek adatik meg és kevesen vállalják, hogy akár további tíz évet tanuljanak egy pszichoterapeuta képesítésért. Romániában most hivatalosan mintegy 30–40 féle pszichoterápiát lehet tanulni, de világviszonylatban mintegy ezer pszichoterápiás iskola létezik. A hároméves szak után átlagosan 4–10 éves képzés következik, és ez még a legtöbb szakorvosi továbbképzéshez képest is hosszú idő. A gond az, hogy akinek kitartása van, azt nálunk gyakran akkor sem tanácsolják el, ha történetesen nem odavaló. Az orvosi képzés szerencsésebb helyzetben van, mert nehezebb elvégezni. A gyengébbek hamarabb kipotyognak, nem bírják a tanulási megterhelést.

– Ki nem való pszichológusnak, illetve pszicho­terapeutának?

– Az oktatóknak fel kéne ismerniük azokat a személyiségzavaros diákokat, akiknek a képzés végére sem sikerült megoldaniuk személyes gondjaikat. Pszichoterápiában a beteget egy alkalmazkodó, nyitottabb világképhez kell eljuttatni. Ha terapeutaként valakinek szűkített a látóköre, vagy alapvetően nárcisztikus, önző személy, hogyan tudná megérteni, elfogadni és segíteni a másik ember világképét? Bőven lenne kiből válogatni, hiszen a posztgraduális szakosodásra nemcsak pszichológusok, pszichiáterek és neurológusok jelentkezhetnek, hanem teológusok, szociális munkások, gyógypedagógusok vagy általános tanárok is. Természetesen pótolniuk kell néhány alaptantárgyat, ami a pszichológus és az orvosképzéshez beletartoznak.

– Mihez kezdhet az a pszichológus, aki szakmájában nem tud elhelyezkedni?

– A nagyvárosok nagyjából telítettek, de kisvárosokban még mindig lehet munkát találni. Másrészt az iskolapszichológus rendszer országszerte most van kiépülőben, és egyre több klinikán is keresik a képzett pszichológusokat. Ezek mellett ott vannak a munka- és szervezetpszichológus állások, illetve a katonaságon és a rendőrségen belüli munkahelyek. Aki mégsem  pszichológusként szeretne elhelyezkedni, az a pszichológusi kompetenciákat menedzserként, újságíróként, színészként vagy tanárként jól tudja hasznosítani. Ennek a hivatásnak viszont erősek a nyelvi és kulturális korlátai, ezért az orvosoktól eltérően pszichológusként nehéz megélni külföldön, más nyelvterületen.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Fontos számunkra az adatai védelme!

Annak érdekében, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és hirdetéseket, közösségi médiaszolgáltatásokat nyújtsunk, valamint elemezzük a látogatottságokat, partnereinkkel együtt sütiket (cookie-kat) használunk oldalunkon. Kattintson az Elfogadom a sütiket! gombra az említett technológia webes használatának elfogadásához. Bármikor megváltoztathatja hozzájárulási beállításait.



Szükség van a hozzájárulásához!

Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.

Tájékoztatás a sütik használatáról

A Príma Press Kft. által üzemeltetett erdelyinaplo.ro domainen keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.

A sütik feladata

Információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.

Mi a süti?

A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.

A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.

Az erdelyinaplo.ro által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.

A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.

Alapműködést biztosító sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
PHPSESSID erdelyinaplo.ro
Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között.
munkamenet saját
cookieControll erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját
cookieControlPrefs erdelyinaplo.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját

 

Preferenciális sütik:

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír/Rossz hír-funkció (szekelyhon.ro; kronikaonline.ro) használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

Preferenciális sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
newsvote_ erdelyinaplo.ro
Cikkre való szavazás rögzítése
30 nap saját

 

Statisztikai célú sütik

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A statisztikai célú sütik által gyűjtött információk arra vonatkoznak, hogy pl. a látogató az oldal mely részére kattintott, hány oldalt keresett nyitott meg, milyen hosszú volt az egyes munkamenetek megtekintési ideje stb.

A felhasználónak lehetősége van a normál, illetve anonimizált beállítás közül választani.

Például, a Google Analytics IP-anonimizálási funkciója az IPv4-felhasználók IP-címének utolsó oktettjét, illetve az IPv6-címek utolsó 80 bitjét nem sokkal a cím Analytics adatgyűjtő hálózatba kerülése után nullára állítja a memóriában. Ilyen esetben a rendszer soha nem írja lemezre a teljes IP-címet.

Statisztikai célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
_ga google.com 2 év Harmadik fél
_gat google.com 1 nap Harmadik fél
_gid google.com 1 nap Harmadik fél

 

Hirdetési célú sütik

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.

Hirdetési célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
__gads google.com 2 év harmadik fél
_fbp facebook.com 3 hónap harmadik fél
ads/ga-audiences google.com munkamenet harmadik fél
DSID google.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 100 nap harmadik fél
IDE google.com 1 év harmadik fél
pcs/activeview google.com munkamenet harmadik fél
test_cookie google.com 1 nap harmadik fél
tr facebook.com munkamenet  harmadik fél

 

Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

Közösségimédia-sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
act facebook.com munkamenet harmadik fél
c_user facebook.com 1 nap harmadik fél
datr facebook.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 1 nap harmadik fél
locale facebook.com 1 nap harmadik fél
presence facebook.com munkamenet harmadik fél
sb facebook.com 1 nap harmadik fél
spin facebook.com 1 nap harmadik fél
wd facebook.com 1 nap harmadik fél
x-src facebook.com 1 nap harmadik fél
xs facebook.com 1 nap harmadik fél
 urlgen   instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 csrftoken   instagram.com  1 év  harmadik fél
 ds_user_id  instagram.com  1 hónap  harmadik fél
 ig_cb  instagram.com   1 nap  harmadik fél
 ig_did   instagram.com  10 év  harmadik fél
 mid  instagram.com  10 év  harmadik fél
 rur  instagram.com  munkamenet  harmadik fél
 sessionid   instagram.com  1 év  harmadik fél
 shbid  instagram.com  7 nap  harmadik fél
 shbts  instagram.com  7 nap  harmadik fél
VISITOR_INFO1_LIVE youtube.com  1 nap harmadik fél
SSID youtube.com  1 nap harmadik fél
SID youtube.com  1 nap harmadik fél
SIDCC youtube.com  1 nap harmadik fél
SAPISID youtube.com  1 nap harmadik fél
PREF youtube.com  1 nap harmadik fél
LOGIN_INFO youtube.com  1 nap harmadik fél
HSID youtube.com  1 nap harmadik fél
GPS youtube.com  1 nap harmadik fél
YSC youtube.com   munkamenet harmadik fél
CONSENT youtube.com  1 nap harmadik fél
APISID youtube.com  1 nap harmadik fél
__Secure-xxx youtube.com  1 nap harmadik fél

 

A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:

Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage

Google Adwords: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy

Google Adsense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu

Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/

Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies

 

A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik

A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.

Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?

A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.

Alapműködést biztosító sütik:

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. Az alapműködést biztosító sütik a látogatók azonosítása nélkül gyűjtenek információkat a weboldal használatáról.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs.


NEM FOGADOM EL
MINDIG AKTÍV
Preferenciális sütik

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír / Rossz hír funkció használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak

Preferenciális sütik listája: newsvote_


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM
Statisztikai célú sütik:

A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – minden funkció aktiválásra kerül

ANONIM – a társadalmi-demográfiai funkciókat inaktiválódnak, és az IP-cím anonimizálásra kerül

Statisztikai célú sütik listája: _ga, _gat, _gid.


ANONIM
NORMÁL
Hirdetési célú sütik:

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg

ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg

Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.


ANONIM
NORMÁL
Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak

Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.

Székely Sport