A magyarok és románok közötti feszültséget is jelezheti az avatás ügye

A magyarok és románok közötti feszültséget is jelezheti az avatás ügye

Fotó: Haáz Vince

A beavatottak számára a koronkai általános iskola bejáratánál kétoldalt álló emléktárgyak kimondatlan, felszín alatt rejlő feszültségről tanúskodnak, amely időnként fel-fellángol, aztán pedig elül – írja pénteki címlapsztorijában a Vásárhelyi Hírlap.

Vass Gyopár

2015. szeptember 18., 20:582015. szeptember 18., 20:58

Bár az ortodox egyház által hétfőn felszentelt emléktábla visszahelyezéséről nem született törvényes képviselő-testületi döntés, Daniel Chesa helyi önkormányzati képviselő úgy véli: nem is szükséges.

A ma az ortodox templommal és parókiával szemben található Tholdalagi Mihály Általános Iskola bejáratánál a község rövid története olvasható, többek között annak iskolájáról: „Az első feljegyzések az iskola működéséről 1560-tól vannak. A ma is létező épület, melyben 1948-ig működött  a református elemi népiskola, 1914-ben épült, ebben két osztályterem, egy iroda és tanítói lakás volt. 2001-ben az iskola felvette a Tholdalagi Mihály nevet”. Az iskola folyosójának falán is korabeli képek, különböző alkalmakról írt újságcikkek tanúskodnak az iskola múltjáról. „A Tholdalagi család nevéhez kötődik Marosszék egyik legrégebbi iskolája, hiszen már az 1500-as krónikák megemlítik a földszintes, zsindelyfedeles tetejű, döngölt padlójú épületben zajló oktatást” – olvasható egy, az iskola névadásáról szóló 2001-es cikkben.

Az iskola volt igazgatójától, a ma is ott tanító Wellmann Richardtól megtudtuk, a Tholdalagi-féle első iskola a református elemi népiskola helyén működött. Azt is elmondta, a mai iskola helyén valóban az ortodox egyház építtetett iskolát, amely kezdetben egy tanítói lakból, egy osztályteremből és pincéből állt, és az évek során többször is bővítették.

Ennek a valamikori iskolának az emlékét kívánja ápolni az ortodox egyház. A Daniel Cheșa által elmesélt történet úgy kezdődik, hogy állt egy márvány emléktábla az iskola oldalán, mely előbb megrepedt, majd a 2007–2008-as években történt iskolafelújítás során eltűnt. Az ortodox parókia hét évet várt, hogy visszahelyezzék az emléktáblát, de látva hogy ez elmarad, saját költségén újracsináltatta. A mostani táblán ugyanazt írja, mint az egykorin: „Ezen román felekezeti iskola alapítóinak emlékére, amely iskolát 1919-ben Matei Partenie pap, Cristea Ioan tanító és dr. Dandea Emil építtette”.

A második tábla avatására, pont iskolakezdés napján, mint beszámoltunk róla, a tanácsos meghívta a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, a megyei tanács, a prefektúra, a helyi községháza képviselőit, és a tanácsos kollégáit is. Cheșát, elmondása szerint, a háttérben maradni kívánó ortodox egyház bízta meg az ügyintézéssel. „Úgy gondoltam, mindez nem a képviselő-testület hatáskörébe tartozik, ezért a tanfelügyelőséghez és az iskola igazgatóságához fordultam átiratban, és tájékoztattam szándékaimról a polgármesteri hivatalt is” – sorolta, hozzátéve, hogy a dolgok nagyon simán mentek: Fülöp Rezső akkori igazgató nagyon együttműködő volt, Takács Olga polgármesterrel is beszélt, beleegyezett, sőt, maga Takács Szabolcs alpolgármester szerelte fel a táblát múlt csütörtökön.

Ezt látva, és azt, hogy az avatóra küldött meghívását nem fénymásolták le a pénteki tanácsülésre a kollégáinak, szóban hívta meg őket. Mire Nagy Márton volt polgármester „egyből felkapta a vizet”, hogy csak az igazgató hívhatja meg őket. Az indulatok tovább fokozódtak, és Cheșa mindenképp ragaszkodott ahhoz, hogy másfél órás beszélgetésünk egyik mozzanataként lejátssza nekünk a tanácsülésről készült hangfelvételt, és bebizonyítsa, Nagy Márton el akarta kergetni a kormánybiztost. A felvételen hallatszik, amint Nagy kilátásba helyezi, hogy „még húsz embernek szól”, de értelmezés kérdése, hogy valóban fenyegetésként, elkergetési szándékként hangzik-e ez el. Cheșa kifejtette: csak egy nyugodt tanévnyitót akart, és nem egy tojás vagy tyúk volt-e előbb-vitát, különösen annak fényében, hogy azt állítja magáról, rengeteget segít a magyar közösségnek, neki is magyar felesége van, és többek között a Tholdalagi kastélyt szeretné megmenteni az enyészettől.

Kérdésünkre, hogy jogászként nem gondolja-e, hogy a tábla visszahelyezéséhez tanácsi határozat szükségeltetett volna, azt felelte: nem, miért? Elmondta, a községháza falán magyar és román nyelvű tábla emlékezik meg az intézmény tervezőjéről és kivitelezőjéről – ami ráadásul állandó reklámnak is minősül –, de sosem látta a tanácsi határozatot, mely erre rábólint. Hozzátette: az emléktábláknak szimbolikus értékük van. „Ezek a moralitásról szólnak. Ha egy intézményhez fordulsz, és az illető intézmény megengedi, hogy valamit tájékoztató jelleggel felszerelj, rendben van” – magyarázta a tanácsos.

A Vásárhelyi Hírlap felvetésére, miszerint az előző táblának sem volt hivatalos engedélye, az elhelyezéséről nem született tanácsi határozat, Cheșa elmondta: van rá prefektusi engedély, és mivel a mostani tábla szövege ugyanaz, mint a régié, ezért olyan, mintha eddig is ott lett volna a tábla, tehát a prefektusi engedély erre is érvényes. Ez az a pillanat, amikor hallani véljük a csak telefonbeszélgetésekből ismert Nagy Márton hangját, amint elismételné azt, amit olyan sokszor már eddig: mivel az épület a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozik, ezért a tábla kihelyezéséről közigazgatási úton, azaz tanácsi határozattal kell dönteni. Egy másik tisztázó jellegű kérdésünk Daniel Chesa felé arra vonatkozott, hogy miért áll az állami, kétnyelvű iskola falán egy olyan szöveg, amely azt sejteti, hogy „ebben” az intézményben – amit a mindenkori koronkai iskolaként értelmezhető – ortodox felekezeti oktatás zajlik, és hogy a településen 1919 óta létezik oktatás?

Az egyben panziótulajdonos beszélgetőtársunk elismerte, lehet, hogy igazunk van, de ezt nem úgy kell érteni, hanem úgy, hogy az ortodox felekezetű iskolát 1919-ben építették. Cheșa úgy véli, ha az önkormányzat kérte volna, két nyelven tüntették fel volna a szöveget, és a magyarból tetszés szerint kihagyták volna a felekezeti szót. De ha szó nélkül beleegyeztek, ha nem volt kifogásuk sem az egynyelvűség, sem a megfogalmazás ellen, akkor most nincs miért azt állítani, hogy ez törvénytelen.

A fenti beszélgetés lényegesebb mozzanatait ismertettük Takács Olga polgármesterrel, aki már a múltkori találkozásunkkor is hangoztatta, nem kíván háborút, nem kívánt reagálni az elhangzottakra.
Wellmann Richardtól tudtuk meg, hogy miután a helyiek 1997-ben megfogalmazódott vágya volt, hogy az általános iskola felvegye a Tholdalagi Mihály nevet, s 2001-ben ez rengeteg munkával, vesződéssel és utánajárással valóra is vált, elkezdték vizsgálgatni azt a tanfelügyelőségről, hogy mily módon sikerült véghez vinni mindezt. Egyszer pedig megjelent az egyik állítólagos építő leszármazottja is, Matei Cornel, hogy szerszámra lenne szüksége egy márványtábla felszereléséhez. Akkor a helyiek kitessékelték az illetőt, de nem hagyták annyiban, és csak felszerelték a táblát.

Wellmann a korabeli visszaemlékezéseket felidézve elmondta: ezt az iskolát nem az a három ember építtette, hanem a falubeliek, akiket kényszerítettek erre. A volt igazgató úgy véli, a politikának nincs helye az iskolában.

Az ügyben megszólítottuk Novák Csaba Zoltán történészt is, aki az ügy részletes ismeretének hiányában is megfontolandó dolgot tanácsolt, és amely összecseng a Nagy Márton által hangoztatottakkal. Szerinte az önkormányzatnak el kellene készíttetnie a település iskolatörténetét, amelyből kiderülne, hogy az adott épületekben mettől meddig működtek az oktatási intézmények. Novák hangsúlyozta: egyértelmű, hogy az ortodox egyház alapíthatott iskolát a környéken, de az is biztos, hogy azelőtt is létezett oktatás a településen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. február 04., szombat

Útlezárás Maroskece közelében

Szombaton 16 óráig lezárják a 15-ös jelzésű (E578), Marosvásárhely és Kolozsvár közötti országút Maroskece-közeli (15. és 23. kilométer között) szakaszát.

Útlezárás Maroskece közelében
Útlezárás Maroskece közelében
2023. február 04., szombat

Útlezárás Maroskece közelében

2023. január 26., csütörtök

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek

Fotográfia és művészet címmel szervez kerekasztal-beszélgetést a Művészeti és Népiskola január 26-án 16 órától a sepsiszentgyörgyi Föld Szint közösségi téren.

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek
Fotográfia és művészet témában beszélgetnek
2023. január 26., csütörtök

Fotográfia és művészet témában beszélgetnek

2023. január 24., kedd

Búvárok is keresik az eltűnt Dózsa György községi férfit

Egy eltűn férfit keresnek Dózsa György községben a Nyárád folyó mentén. Kedden az akcióhoz a Maros megyei rendőrség és tűzoltóság, egy búvárcsapat és helyi önkéntesek is csatlakoztak – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.

Búvárok is keresik az eltűnt Dózsa György községi férfit
2023. január 24., kedd

Péter Ferenc: száz éve a közbirtokosság tulajdona a patinás épület

A telekkönyvi hivatal nyilvántartása szerint a Bolyai utca 5. szám alatti marosvásárhelyi ingatlant 1915-ben telekkönyvezték a Marosszéki Közbirtokosság tulajdonába – reagált a Székelyhonnak Péter Ferenc a Maros Közbirtokosság elnöke.

Péter Ferenc: száz éve a közbirtokosság tulajdona a patinás épület
2023. január 23., hétfő

Nem a városé a régi vármegyeháza?

Marosvásárhelyen a Bolyai téren levő, 550 000 euróra felértékelt ingatlannal 2020-ban még a város rendelkezett, 2023-ban azonban már a szovátai székhelyű Maros Közbirtokosság szerepel a telekkönyvi kivonaton tulajdonosként.

Nem a városé a régi vármegyeháza?
Nem a városé a régi vármegyeháza?
2023. január 23., hétfő

Nem a városé a régi vármegyeháza?

2023. január 14., szombat

Önerőből próbálnak felzárkózni a Kis-Küküllő menti borászok

A Kis-Küküllő menti bornak régi hírneve van, a kisgazdák azonban nehezen tudnak megbirkózni a bürokratikus hatósági elvárásokkal. 2022 végén egy egrestői borpincében jártunk.

Önerőből próbálnak felzárkózni a Kis-Küküllő menti borászok
2023. január 14., szombat

Ingyenesen lehet buszozni Marosvásárhelyen a hétvégén

Szombaton és vasárnap ingyen lehet utazni a városi buszokon Marosvásárhelyen. A városi önkormányzat még tavaly döntött arról, hogy a tömegközlekedési eszközök használatának népszerűsítése érdekében lehetővé teszi, hogy hétvégén ingyen lehessen utazni.

Ingyenesen lehet buszozni Marosvásárhelyen a hétvégén
2023. január 13., péntek

Több mint 500 millió lejből fejlesztenek járóbeteg-rendelőket, marosvásárhelyiek is vannak köztük

Több mint 500 millió lejt különítenek el az országos helyreállítási tervvel (PNRR) lehívott alapokból 55 járóbeteg-szakrendelő korszerűsítésére és felszerelésére – jelentette be pénteken az egészségügyi tárca.

Több mint 500 millió lejből fejlesztenek járóbeteg-rendelőket, marosvásárhelyiek is vannak köztük
2023. január 13., péntek

Személyautó és teherautó balesetezett, utóbbi felborult

Egy teherautó és egy személygépkocsi balesetezett pénteken délután a marosvásárhelyi Segesvári úton. A város elkerülőútján az érintett szakaszon a forgalmat leállították mindkét sávon.

Személyautó és teherautó balesetezett, utóbbi felborult
2023. január 13., péntek

Erdélyi magyar startupok versenyeznek

Elindult az erdélyi magyar startupok versenye. A MaStart nevet viselő megmérettetést március 2-án tartják Marosvásárhelyen, a Multinvest IncubCenterben (Fabricii de Zahăr utca 18.)

Erdélyi magyar startupok versenyeznek
Erdélyi magyar startupok versenyeznek
2023. január 13., péntek

Erdélyi magyar startupok versenyeznek

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!