Turistabarátabbá tennék a Szent Anna-tó környékét

Turistabarátabbá tennék a Szent Anna-tó környékét

Fotó: Szigeti Vajk István

Felújítani a kempinget, korlátozni a tóban való fürdést és a tó partján történő piknikezést, tanösvényeket létrehozni és a bakancsos turizmust részesíteni előnyben – ezek a lázárfalvi Szent Anna Közbirtokosság mellett működő Pro Szent Anna Egyesület fontosabb törekvései. Dósa Elek-Leventével, az egyesület ügyvezetőjével a Szent Anna-tó környékén történt és tervezett változásokról, fejlesztésekről beszélgettünk.

Péter Beáta

2016. szeptember 02., 11:552016. szeptember 02., 11:55


– Milyen szerepet tölt be a Pro Szent Anna Egyesület a Szent Anna-tó környékén történő fejlesztésekben?

– Az egyesület tulajdonképpen a lázárfalvi Szent Anna Közbirtokosság civil szervezete. Ugyanazokat az érdekeket képviseli, mint a közbirtokosság, csak civil szemszögből. 2012-ben hozták létre, és az egyesület vállalta fel a terület fejlesztését és a fejlesztési terveknek a kivitelezését, majd később közvetítő szerepet a tulajdonosi kör és az intézményhálózat között. Mert az első számú nehézség a Szent Anna-tónál bárki számára, aki változtatni akar ott valamit, hogy nagyon sok érdekelt intézmény van, aki érintett a terület szempontjából: önkormányzat, megyei tanács, környezetvédelmi ügynökség, a román akadémia, vízügy, a környezetvédelmi minisztériumnak a megbízottja, amely a terület gondnoka stb. Mindenkinek más és más szempontjai vannak és ezek nagyon sokszor ütköznek. A közbirtokosság mostani vezetősége értékként tekint a tóra, ezáltal az egyesület feladata a fejlesztés, kommunikáció, népszerűsítés, tájékoztatás, illetve a támogató partnerek felkutatása. Első perctől az volt az elvünk, hogy „fejjel” csináljuk a dolgokat. Közel két évbe telt csak maga a területtervezés, amelyre a Vallum Kft. tervezőcéget kértük fel, és amely elvégezte nekünk a tanulmányt.

– Mit talál most a turista, aki odalátogat?

– Jelen pillanatban még szemmel látható nagy változás nincs. Tavaly ősszel és idén tavasszal fejeztük be a kempingterület újrakerítését. Ez önmagában nem hangzik nagy dolognak, de csak az engedélyeztetési folyamat a régi kerítés kicserélésére hét hónapba telt. A kerítés köré villanypásztor van telepítve, biztonságosan lehet majd sátrazni. Maga a kemping jövőre lesz látogatható, akkorra már megfelelő szolgáltatások is lesznek: információs iroda, tusolók, civilizált mellékhelyiségek, kisbolt. A szezon most már lejárt, de egész nyáron szép számban érkeztek sátrazók. Sajnos voltak olyanok is, akik nem tisztelték azt, hogy folyamatban van a fejlesztés, mivel tűzifára volt szükségük, kivágták a kerítést, ezzel megrongálva a vadhálót és a villanypásztort.

– Hogyan képzelték el a kemping működtetését, mi található majd benne?

– Az ideális az lett volna, ha a kempinget hátraköltöztetjük a kráterek közötti nyereg északi oldalára. Azt a részt amúgy is nagyon szeretik a turisták. Viszont azt nem tudjuk fejleszteni, mert kültelek. Maradt az a verzió, hogy a területhasználás az aktuális formáját őrzi meg. A kemping legtöbb kétcsillagos tud lenni, mert fent nincs se villany, se ivóvíz. Az is lehet, hogy minősítés szerint csak egycsillagos lesz, a szolgáltatások terén viszont igyekszünk magasabb színvonalat nyújtani. Következő lépésként szeretnénk felújítani a menedékházat, amely több éve zárva van. Ahhoz, hogy módosítani lehessen, szükséges tervrajz, ehhez az épületet újra fel kellet mérni és új tervrajzokat készíteni, ami sok pénzbe került. Ez most már megvan. Ott az az elképzelés, hogy családközpontú vendégházat hozzunk létre. Szükség van továbbá egy információs irodára is, egy adminisztrációs központra, lesz egy multifunkcionális kempingépület konyhával, lesznek közösségi helyek, pihenőhelyek. Megközelítőleg 70 sátorhelyet alakítunk ki. Az egész azon múlik majd, hogy milyen akadályokat gördítenek elénk a különböző intézmények.

– Milyen problémák merülhetnek fel?

– A kemping működési költségei nagyon magasak. Vizet legközelebb Sepsibükszádról tudunk hozni, azonban a még kényesebb pont a szennyvíz problémája. A tapasztalat azt mutatja, hogy megoldható, de nagyon költséges, és az engedélyeztetésekkel is lehetnek gondjaink.

– Mi tartozik még a Pro Szent Anna Egyesület hatáskörébe?

– A fejlesztések szempontjából az egész kráter. Mind a Mohos-tőzegláp, mind a tó környéke, lévén, hogy a területtulajdonos ugyanaz. Igazság szerint a gondnokságnak is volnának ilyen jellegű kötelezettségei. Mert egy rezervátumgondozás nem csak abból áll, hogy tisztán tartják, oda különböző beruházásokat is kell eszközölni, és hatékonyabban kellene információt nyújtani. Mert most egy táblarengeteg van, ami az évek során felgyűlt, semmiféle rendszer, logikai szempont nincs. Ha valaki lemegy a tóhoz, ott sem tud meg többet. Van egy pár tiltótábla, de se történet, se az nincs feltüntetve, hogy miért értékes, mitől egyedi. Ezzel is fogunk foglalkozni. Feltett szándékunk továbbá, hogy valamilyen módszerrel, kiszorítsuk a piknikezést a tó partjáról. Gyakran azt a képet nyújtja, mint Mamaián a tengerpart, nem egyeztethető össze azzal az értékkel, amit képvisel a Szent Anna-tó. A gondnokság lelkiismeretesen végzi a takarítást, de amikor több száz ember van a tó partján, és ott sütögetnek, fürödnek a tóban, nem egy természeti érték benyomását kelti a hely. A fürdőzést is korlátoznánk, noha ez a vízügy hatáskörébe tartozik. A víz minősége rohamosan romlik. A turisztikai tevékenységekre szánt terület (a Mohos- és a Szent Anna-kráter közötti rész) – felnőtteknek terasszal, vendéglátó egységgel, tűzhellyel, gyerekeknek tanösvénnyel – lenne az a hely, amely a piknikezők igényét kiszolgálná. Az elképzelésünk az, hogy a Szent Anna-tót megtartanánk látogatható természeti látványosságnak, nem akarjuk kiaknázni üdültetés szempontjából.

– Mekkora a látogatottsága a Szent Anna-tónak?

– A 2015-ben elvégzett, megyei és országos utakat magába foglaló forgalomszámlálás során, a Csomád-Bálványos Kistérségi Társulás munkatársa, Albert Zoltán által végezett számítás szerint, tavaly körülbelül 175 ezer látogató volt. El lehet képzelni, mekkora nyomást jelent ez a környezet számára. Gazdasági szempontból is a környék legolcsóbb szórakozási lehetősége. A kényelmesebb látogató fizet húsz lejt, hogy lemenjen az alsó parkolóba autóval, és ezért az összegért Európa egyedüli, még jól kivehető kráterében, vulkanikus tavában pancsol és üdül. Az a meglátásom, hogy aki azért jön a Szent Anna-tóhoz, mert felméri azt, hogy ez a legolcsóbb számára, hogy eltöltse valahol a szombatját, az vigyáz a legkevésbé a környezetre. Nem feltételezem a rosszindulatot vagy a műveltség hiányát, hanem egyszerűen az van, hogy ha az ember valamiért nem ad pénzt, nem értékeli annyira. Úgy vélem, a fejlesztések valamilyen szinten vissza fogják szorítani a tónak a látogatottságát, ami a rezervátum szempontjából mindenképp áldásos lesz. Gyakorlatilag kevesebb turistával szeretnénk elérni azt, hogy a rezervátumot jól fent tudjuk tartani, együttműködve a mindenkori gondnokkal. Mi leginkább a bakancsos turizmust és a családosokat részesítjük előnyben. Számunkra az a kedves turista, amelyik jön, lát és nem hagy semmit maga után. Fejleszteni szeretnének a környező turistaösvényeket, bicikliutakat, és különböző programokat szervezni. Szeretnénk hozzáadni a környék kikapcsolódási lehetőségeihez, hogy bővítsük, fejlesszük és méltóan képviseljük a Vulkánok Földje turisztikai desztinációt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!