Kinek furcsa, kinek könnyű: vélemények az igazgatói versenyvizsgáról

Kinek furcsa, kinek könnyű: vélemények az igazgatói versenyvizsgáról

Fotó: Lukácsi Lehel

Megoszlanak a vélemények a múlt szerdán megtartott igazgatói és aligazgatói tisztségekre kiírt versenyvizsga írásbeli tesztjéről. A pedagógusok nem ilyen típusú feladatokra számítottak, és a kiértékelés módszertanára is panaszkodtak.

Dávid Anna Júlia

Molnár Rajmond

2016. október 19., 22:442016. október 19., 22:44

2016. október 19., 22:522016. október 19., 22:52

Miben hasonlít a forradalom és az evolúció, mi a közös a kesztyűben és a zokniban, mije van mindig a szamárnak – többek között ezekre a kérdésekre is válaszolniuk kellett azoknak, akik az iskolaigazgatói állásokra versenyvizsgáznak.

Az igazgatói tisztségre pályázók közül Hargita megyében tizenkét pedagógusnak nem sikerült az írásbeli vizsgája – tudtuk meg a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által közzétett eredményekből. A száznegyvenegy pályázó közül négyen nem jelentek meg a próbán, egy személy pedig vizsga közben lépett vissza. Két pályázó tesztlapját még nem javították ki, ugyanis nem volt teljes létszámú az értékelő bizottság – tudtuk meg Bartolf Hedvig tanfelügyelőtől.

A megyében sikeresen vizsgázók aránya 91,4 százalék. A tanfelügyelőség honlapján közzétett eredmények szerint Csíkszeredából a következő igazgatók nem érték el az átmenőt: Kirmájer Enikő (Nagy István Művészeti Szakközépiskola), Tankó István (Székely Károly Szakközépiskola), Burus András Csaba (Szent Anna Speciális Iskola), Szente Ibolya (Micimackó Napközi Otthonos Óvoda). Az eredmények egyébként megtekinthetők a tanfelügyelőség honlapján.

Az írásbeli tesztről

A megpályázott tisztségek elnyeréséhez a feladatlapon szereplő hatvan kérdésnek legalább hetven százalékára kellett helyesen válaszolni. A vizsgázóknak két órájuk volt arra, hogy kitöltsenek egy, a tanügyminisztérium által kidolgozott tesztlapot, amely a szaktudásukat és a menedzseri képességeiket mérte fel. Ezek között voltak egyszerű logikai, ugyanakkor komolyabb, menedzsmenttel kapcsolatos kérdések is.

A versenyvizsga menetrendje szerint a következő két próba a személyes interjú – ennek keretében az iskola fejlesztési tervének bemutatása és az önéletrajz kiértékelése lesz, a beszélgetéseket október 17. és november 17. között tartják. Míg az írásbeli tesztlapján románul voltak feltüntetve a kérdések, az interjú magyar nyelven zajlik.

Lőrincz Juli, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója szerint az írásbeli vizsgára nem kellett sokat tanulni, anélkül is el lehetett érni az átmenő pontszámot. „Nem volt nehéz a teszt. A válaszok és a kérdések is többféleképpen voltak értelmezhetők” – fogalmazott.

„Fura volt az írásbeli” – válaszolt kérdésünkre László Károly, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója. Mint kifejtette, sok logikai jellegű kérdés volt, így a teszt összpontszámának a felét nem szakmai kérdések alapján lehetett összeszedni. Hozzátette, ezek ellenére nem minősítené kimondottan nehéznek a feladatsorokat. „Nyilván ha az ember nem készült, nem olvasta el a könyvészetet, nem tudott válaszolni a feltett kérdésekre” – húzta alá László Károly.

Varga László, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium igazgatója úgy véli, hogy „elég nehéz” volt az írásbeli teszt. „El kellett olvasni a megadott szakirodalmat, abból voltak a legfontosabb és a legnehezebb kérdések. Három könyvet adtak fel a felkészüléshez” – fejtette ki Varga. A logikai kérdésekkel kapcsolatosan megjegyezte, tudomása szerint a világ minden táján ilyen, és az ittenihez hasonló kérdésekkel mérik fel a vezetők megoldóképességét.

„Az igazgató mint vezető, hamar kell döntéseket hozzon. A tesztben található húsz logikai kérdés épp ezért volt fontos, hogy ezt a vezetőjelöltek meg tudják-e gyorsan oldani” – folyatta kérdésünkre az előbb megkezdett gondolatsort Gábor János, a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskola igazgatója. Elmondta, véleménye szerint ha valaki már dolgozott a szakmában, nem volt nehéz a teszt tanüggyel kapcsolatos része sem. Azt is megjegyezte, hogy a román nyelv kiváló ismerete nélkül nehéz dolga lehetett az igazgatójelölteknek.

„Nem volt egyszerű a teszt” – fogalmazott tömören Kajtár Csaba, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskola igazgatója. Az első húsz kérdés esetében ábrák voltak – mondta –, azokat nagyon figyelmesen kellett nézni. „Voltak olyan kérdések is, amelyekre nem volt egyértelmű a válaszlehetőség. A teszt utolsó része pedig tömör oktatáselméleti és statisztikai kérdésekből állt. Ezek mellett nagyon jól kellett románul tudni, mert olyanok voltak a megfogalmazások, hogy ha valaki nem ismeri kíválóan a nyelvet, akkor félreértelmezhette a dolgokat” – magyarázta a dánfalvi igazgató.

Szabó Mező László, a csíkszentkirályi Vitos Mózes Általános Iskola igazgatójának véleménye szerint az írásbeli vizsga kérdései testhezállóak voltak. „Aki készült, annak nem volt nehéz, viszont túl könnyűnek sem mondanám” – vélekedett Szabó.

Koncz Melinda, a székelyudvarhelyi Eszterlánc Napközi Otthon igazgatója szerint nagyon újszerű vizsgáztatás volt. „Nem nehéznek mondanám, inkább furcsa volt” – tette hozzá. Főként azért, mert az utolsó napokban dőlt el, hogyan is fog zajlani, emellett öttagú bizottság jelenlétében kellett vizsgázni, amely később a javításban is részt vett.

Problémát jelentett az is, hogy tanévkezdéskor kellett összeállítani a leadandó dossziét, tanulni is akkor kellett, amikor épp a legtöbb dolga van egy intézményvezetőnek – mondta Porsche Éva, az udvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola igazgatója. Érthetetlen és egyben megalázó számára az is, hogy a kamerákon kívül miért kellett még négy-öt teremőr, folyosóőrök, de még bejárati őrök is vigyázzanak a rendre a vizsga alatt.

Az elsők között értékelték ki szakmai önéletrajzát, illetve intézményvezetői projektjét is bemutathatta Bartus Attila, aki a Székelyudvarhelyi Sportiskola igazgatói tisztségére pályázott. Ő az írásbeli tesztet nem találta nehéznek, az egyszerű kérdések sem zavarták, mert szerinte azok a gondolkodásmódot vizsgálják. A hétfői fordulón viszont azzal szembesült, hogy bár időben feltöltötte a legmagasabb szakmai végzettségét igazoló okiratait, utólag már nem egészíthette ki azokat, így nagyon kevés pontot kapott, mert nem mellékelte minden képzéséről az igazolásokat. Úgy értelmezte, elég, ha a legmagasabb képzettségéről szóló igazolást mellékeli, a helyszínen viszont már hiába bizonyította, hogy nála vannak az iratok, utólagos kiegészítést nem fogadtak el.

Mi történik a vezető nélkül maradt iskolákkal?

Hargita megyében az előzetesen meghirdetett 134 igazgatói tisztség esetében 110 állásra 120 személy jelentkezett. Tehát 24 megyei tanintézetben senki sem pályázott a vezetői tisztségek betöltésére. Az aligazgatói állások esetében a 66 meghirdetett tisztségből 31-re 34 személy iratkozott. Eszerint 35 aligazgatói állás maradt üresen. Király András oktatási államtitkár a Krónikának úgy nyilatkozott: a jelenlegi igazgatók és aligazgatók mindenképpen tisztségben maradnak a második félév kezdetéig, azaz február 13-áig; addig kiderül, hány tanintézet kerül ilyen helyzetbe, a minisztérium pedig a pontos számok tükrében meghozza a döntést. A módszertan egyelőre csak arra tér ki, hogy a tanfelügyelőség nem hosszabbíthatja meg annak a kinevezését, aki nem vett részt a vizsgán, vagy nem sikerült átmenő osztályzatot elérnie. Sokan abban bíznak, hogy ezt az előírást módosítja a szaktárca, különben tucatnyi iskola kerülhet például olyan vezetők irányítása alá, akiknek nincs tapasztalatuk e téren.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!